Miesięcznik Parafii

Ministranci

Lektorzy
Promyczki Miłosierdzia

Margaretki

Domowy Kościół

Ruch Światło Życie

Koło Charytatywne

Koła Różańcowe

Chór Parafialny

Wspólnota Rodzin Katolickich z Problemami Alkoholowymi

Spotkania grupy AA i Al-anon

Facebook Parafii

Transmisje z naszego Kościoła

Jałmużna Wielkopostna

W Środę Popielcową ruszyła coroczna akcja Caritas Jałmużna Wielkopostna. Po raz jedenasty w czasie Wielkiego Postu, poprzez dzieci i młodzież, do naszych domów trafiły skarbonki „Jałmużny Wielkopostnej”. Caritas rozprowadził ich 740 tysięcy.

 

Jałmużna to dobrowolny akt miłosierdzia wobec drugiego człowieka, gdy dzielimy się z bliźnimi nie tym, co nam zbywa, ale tym, co mamy. Kościół zachęca do jej praktykowania zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, gdyż jest to też forma pokuty i uwielbienia Boga.

Celem tegorocznej akcji jest zwrócenie uwagi na kondycję i potrzeby osób chorych i cierpiących, to konkretna pomoc dla starszych, niepełnosprawnych i odrzuconych. – Odmawiając sobie czegoś drobnego w czasie Wielkiego Postu, pomyślmy o tych, którzy często są samotni i potrzebują pomocy – zachęca ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Pobka. – W świecie, w którym tak wiele jest egoizmu i nastawienia na szybki zysk, osoby starsze i chore często są pomijane i niezauważane – dodaje.

W parafiach diecezji płockiej rozprowadzonych zostało ponad 20 tyś. tekturowych skarbonek z hasłem „Wara i miłosierdzie”.

Akcja jest skierowana głównie do dzieci i młodzieży i ma zwrócić ich uwagę na konieczność okazania troski o ludzi starszych, chorych i niepełnosprawnych. Najpierw w swoich rodzinach, a potem w swoim środowisku. Po to, aby w praktyce dzieci uczyły się tego, jak należy wypełniać przykazanie miłości bliźniego.

Katecheci i księża będą zachęcać w szkołach oraz w parafiach do poniesienia w okresie Wielkiego Postu ofiar i wyrzeczeń na rzecz potrzebujących. Może to być np. rezygnacja z wyjścia do kina, teatru.

Dzieci, jak pokazuje praktyka z poprzednich lat, rezygnują też z zakupu słodyczy (albo przynajmniej je ograniczają), młodzież zaś – z zakupu bluzki koszuli czy drogich kosmetyków. Zaoszczędzone pieniądze przekazują na rzecz starszych osób wymagających opieki.

Co ważne, choć adresatami akcji są głównie dzieci i młodzież, to chętnie biorą w niej udział też dorośli. Czasami zachęcani do tego przez swoje dzieci, które o Jałmużnie dowiadują się podczas lekcji religii. Zdarza się też, że dla wielu ludzi jest to początek szerokiej działalności dobroczynnej na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Nauczyciele, katecheci, kapłani przekonują, że w dzieciach drzemią ogromne pokłady wrażliwości. I takie akcje jak Jałmużna Wielkopostna pozwalają ten potencjał poruszyć.

Wielkopostną akcję można też wspomóc poprzez SMS z hasłem POMAGAM wystany na numer 72052.

Serdecznie polecamy dzieciom, młodzieży i dorosłym akcję Caritas i zachęcamy do włączenia się.

Porządek Nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE  †

Niedziela:

7.00  9.00

11.00 (dla dzieci)  12.30

17.00 (dla młodzieży)

W sezonie lipiec-sierpień msza święta z godz 17.00 przeniesiona na godz 19.00

Święta zniesione

7.00   9.00  17.00

Dni powszednie:

7.00  17.00

MSZE ŚWIĘTE NA TERENIE PARAFII

– w szpitalu w Zalesiu: poniedziałek – sobota 16.00, niedziela 10.00

– w KOZZD: sobota 9.00

– w DPS sobota 10.00

KONFESJONAŁ MŁODYCH:

w każdy czwartek od 17.30 do 19.00

Kontakt

Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego

09-500 Gostynin ul. Polna 9

tel. 24  235 76 00

W  ważnych sprawach

Tel:508 069 723

e-mail: gostynin.milosierdzie@diecezjaplocka.pl

Numer konta parafii: Bank PEKAO SA, o/ Gostynin,17 1240 3187 1111 0000 3141 2544

Archiwa