Aktualności

Jałmużna Wielkopostna

W Środę Popielcową ruszyła coroczna akcja Caritas Jałmużna Wielkopostna. Po raz jedenasty w czasie Wielkiego Postu, poprzez dzieci i młodzież, do naszych domów trafiły skarbonki „Jałmużny Wielkopostnej”. Caritas rozprowadził ich 740 tysięcy.

 

Jałmużna to dobrowolny akt miłosierdzia wobec drugiego człowieka, gdy dzielimy się z bliźnimi nie tym, co nam zbywa, ale tym, co mamy. Kościół zachęca do jej praktykowania zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, gdyż jest to też forma pokuty i uwielbienia Boga.

Celem tegorocznej akcji jest zwrócenie uwagi na kondycję i potrzeby osób chorych i cierpiących, to konkretna pomoc dla starszych, niepełnosprawnych i odrzuconych. – Odmawiając sobie czegoś drobnego w czasie Wielkiego Postu, pomyślmy o tych, którzy często są samotni i potrzebują pomocy – zachęca ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Pobka. – W świecie, w którym tak wiele jest egoizmu i nastawienia na szybki zysk, osoby starsze i chore często są pomijane i niezauważane – dodaje.

W parafiach diecezji płockiej rozprowadzonych zostało ponad 20 tyś. tekturowych skarbonek z hasłem „Wara i miłosierdzie”.

Akcja jest skierowana głównie do dzieci i młodzieży i ma zwrócić ich uwagę na konieczność okazania troski o ludzi starszych, chorych i niepełnosprawnych. Najpierw w swoich rodzinach, a potem w swoim środowisku. Po to, aby w praktyce dzieci uczyły się tego, jak należy wypełniać przykazanie miłości bliźniego.

Katecheci i księża będą zachęcać w szkołach oraz w parafiach do poniesienia w okresie Wielkiego Postu ofiar i wyrzeczeń na rzecz potrzebujących. Może to być np. rezygnacja z wyjścia do kina, teatru.

Dzieci, jak pokazuje praktyka z poprzednich lat, rezygnują też z zakupu słodyczy (albo przynajmniej je ograniczają), młodzież zaś – z zakupu bluzki koszuli czy drogich kosmetyków. Zaoszczędzone pieniądze przekazują na rzecz starszych osób wymagających opieki.

Co ważne, choć adresatami akcji są głównie dzieci i młodzież, to chętnie biorą w niej udział też dorośli. Czasami zachęcani do tego przez swoje dzieci, które o Jałmużnie dowiadują się podczas lekcji religii. Zdarza się też, że dla wielu ludzi jest to początek szerokiej działalności dobroczynnej na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Nauczyciele, katecheci, kapłani przekonują, że w dzieciach drzemią ogromne pokłady wrażliwości. I takie akcje jak Jałmużna Wielkopostna pozwalają ten potencjał poruszyć.

Wielkopostną akcję można też wspomóc poprzez SMS z hasłem POMAGAM wystany na numer 72052.

Serdecznie polecamy dzieciom, młodzieży i dorosłym akcję Caritas i zachęcamy do włączenia się.

Dodaj komentarz