We wrześniu tego roku rozpoczęły się na Jasnej Górze  obchody trzechsetnej rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Dlatego tegoroczne Roraty zostały poświęcone Jasnej Górze, która jest domem naszej Królowej Maryi. Stąd hasło rorat: „W domu Królowej Maryi”.

 

Celebrowane są codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 6.50. Gromadzą licznie dzieci, i dorosłych.  Czasami pojawia się też młodzież. Wszystkie dzieci wchodzą do świątyni z zapalonymi lampionami. Bardzo wielu dorosłych trzyma w ręku lampiony lub zapalone świece. Światła w kościele wyłączone. Procesja ministrantów i celebransów zmierza w ciemnościach do ołtarza. Towarzyszy jej uroczy klimat przyciemnionej świątyni. Palą się tylko lampiony i świece. Przepiękny i wymowny symbol. Świat pogrążony w ciemności grzechu. Oczekujemy Chrystusa – Światłości, która oświetli drogę naszego życia.  Wraz z Maryją oczekujemy Jego przyjścia. Podczas radosnego śpiewu „Chwała na wysokości Bogu” (tak śpiewali aniołowie nad stajenką) zapalają się światła w kościele. Chrystus jest naszą Światłością.

Podczas Rorat duchem „przenosimy” się codziennie na Jasną Górę. Do domu naszej Królowej. I poznajemy fascynującą historię klasztoru i cudownego Obrazu. Poznajemy też rolę Maryi w historii Polski i konkretnych ludzi, począwszy od przywiezienia wizerunku Maryi i sprowadzenia ojców paulinów do Polski, aż do czasów współczesnych.

Dodatkowym elementem tegorocznych Rorat jest skarbona.  Dzieci (dorośli również) wrzucają do niej swoje prośby, podziękowania, obietnice czy modlitwy do Matki Bożej. Na zakończenie Rorat w uroczystej procesji wszystkie te intencje będą złożone w parafialnej stajence, a po świętach Bożego Narodzenia wyślemy je Na Jasną Górę. Tam Paulini złożą je przed Obrazem Matki Bożej.

W ostatnim dniu Rorat, za przykładem wielkich Polaków – ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II – dzieci złożą „Akt oddania się Matce Bożej”.

Pierwszego dnia Rorat dzieci otrzymały specjalne plansze, na które codziennie naklejają papierowe ryngrafy, jako pamiątkę udziału w Roratach. W Roratach uczestniczy codziennie ok. 25 – 30 dzieci. Codziennie otrzymują pytanie konkursowe sprawdzające poznaną wiedzą o Jasnej Górze. Wylosowani zwycięzcy otrzymują słodkie upominki. Dla wszystkich dzieci jest również na koniec coś słodkiego.

Z każdym dniem wiemy więcej o Jasnej Górze i jesteśmy bliżej Bożego Narodzenia.

Bóg zapłać wszystkim uczestnikom Rorat: dzieciom, młodzieży oraz ich rodzicom, rodzeństwu i dziadkom z którymi uczestniczą w codziennych Roratach.

{gallery}roraty16{/gallery}

Dodaj komentarz