Aktualności

Swiatowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie-Zalesiu przeżywał 4 listopada Światowy Dzień  Zdrowia Psychicznego. W obchodach wziął udział Biskup Płocki Piotr Libera. Na uroczystościach obecni byli: dyrektor szpitala Katarzyna Osowicz-Szewczyk, kapelan ks. Marcin Markiewicz, proboszcz ks. Sławomir Wiśniewski, dziekan gostyniński ks. kan. Ryszard Kruszewski oraz lekarze, pielęgniarki, sanitariusze, pracownicy oddziałów oraz pacjenci.

 

Do troski o ciało, ale też o duszę człowieka, wezwał biskup Piotr Libera W gostynińskim szpitalu znajdują się między innymi oddziały dla osób z chorobami psychicznymi oraz osób uzależnionych.

W homilii Biskup Płocki Piotr Libera podkreślił, że w gostynińskim szpitalu troska o „człowieka słabego duchem, uzależnionego, zmęczonego i zagubionego psychicznie” oraz świadczona mu fachowa opieka jest „służbą światłości”. Są one wykonywane „z odpowiedzialnością,  z rozmachem, z wyobraźnią, z zaangażowaniem wszystkich naszych sił”, z wykorzystaniem  miłości i wiedzy oraz wrażliwości i kompetencji.

Opierając się na prognozach Światowej Organizacji Zdrowia zaznaczył też, że w najbliższych kilkunastu latach z powodu wielkiego tempa współczesnego życia, stresu, zapracowania, wykorzenienia z naturalnego środowiska życia i osłabienia więzi rodzinnych – choroby i uzależnienia będą narastać.

„Państwo polskie nie może ich nie dostrzegać, nie może redukować nakładów na ich leczenie do poziomu trzech procent, gdy średnia europejska wynosi blisko dwa razy więcej. I nie mogą was w trudzie nie wspierać wszyscy odpowiedzialni za poziom wychowania i moralności społecznej. Człowiek chory, z którym na co dzień macie do czynienia, nie może być poniżany w swojej godności. Nie może być traktowany jak margines społeczeństwa. Nie może stawać się przedmiotem kpin  i żartów” – zaakcentował hierarcha.

Dodał, że choć szpital znajduje się na terenie leśnym, dość ukrytym, to jednak należy o nim pamiętać „nie jak o wstydliwie ukrytym miejscu, ale o miejscu świetlistym, o gostynińskim `białym domu`, o gostynińskiej `Jasnej Polanie`. Także dlatego że w 1928 roku, gdy podjęto decyzję o powstaniu szpitala, uczyniono to dla uczczenia 10. rocznicy odzyskania przez Polskę „wytęsknionej, upragnionej, wyglądanej przez półtora wieku niepodległości”.

Bp Libera przypomniał też, że kamień węgielny pod budowę szpitala w Zalesiu w 1929 roku, a potem w 1933 roku sam szpital – poświęcił ks. kanonik Apolinary Kaczyński, społecznik i męczennik, zamordowany przez Niemców w obozie w Inowrocławiu. Patronem placówki jest wybitny profesor Eugeniusz Wilczkowskim, który go tworzył. Natomiast na podstawie życiorysu jego zastępcy doktora Karola Mikulskiego, który wolał odebrać sobie życie niż wytypować pacjentów do rozstrzelania przez Niemców, Stanisław Lem napisał powieść „Szpital Przemienienia”, a potem powstał film pod tym samym tytułem.

Poza tym w latach 1945-1946 doktor Eugeniusz Wilczkowski zorganizował w tym miejscu Dom Repatriacyjno-Rozdzielczy dla około 4.500 dzieci, które Polska przyjmowała wtedy ze Związku Sowieckiego. Ich rodzicie umarli z wycieńczenia, z przepracowania, z zimna i głodu w Tobolsku, Bucharze, Taszkiencie, Samarkandzie, Uzbekistanie.

Biskup płocki prosił obecnych na Mszy św. w kaplicy szpitalnej, aby w obliczu swej historii to miejsce pozostało miejscem „przyjaciół Chrystusowego Krzyża”, troski„synów i córek światłości” o najsłabszych z najsłabszych: „Tu najlepiej wiecie, że leczymy nie tylko ciało człowieka, ale także jego umysł i duszę. Bądźcie zatem także lekarzami dusz. Pielęgnujcie ducha!” – apelował bp Libera.

W trakcie pobytu w szpitalu w Gostyninie-Zalesiu bp Libera spotkał się też z pacjentami tej placówki. Ponadto w programie spotkania znalazła się prezentacja multimedialna o rozległej działalności szpitala. Opowiedzieli o niej odpowiedzialni za poszczególne oddziały  ordynatorzy.

Szpital udziela świadczeń zdrowotnych z zakresu psychiatrii, leczenia odwykowego i rehabilitacji neurologicznej. Dysponuje 370 łóżkami dla osób chorych

{gallery}szpitalzal{/gallery}

Dodaj komentarz