Miesięcznik Parafii

Ministranci

Lektorzy
Promyczki Miłosierdzia

Margaretki

Domowy Kościół

Ruch Światło Życie

Koło Charytatywne

Koła Różańcowe

Chór Parafialny

Wspólnota Rodzin Katolickich z Problemami Alkoholowymi

Spotkania grupy AA i Al-anon

Facebook Parafii

Święcenie pokarmów na stół wielkanocny 2016

Wielka Sobota to czas adoracji Chrystusa złożonego w grobie oraz oczekiwania na Jego zmartwychwstanie.  Zgodnie z tradycją tego dnia wierni gromadzą się także w kościołach, by pobłogosławić pokarm na wielkanocny stół. Przynoszą tzw. „święcone”.

 

 

W koszykach umieszczają m.in. jaja, chleb i wędlinę. Każdy z tych produktów ma symboliczne znaczenie mówi ks. prof. dr hab. Czesław Krakowiak, kierownik katedry teologii liturgii na Wydziale Teologii KUL im. Jana Pawła II.

Mięso symbolizuje baranka w nawiązaniu do tradycji starotestamentalnej, żydowskiej kiedy święta paschalne związane były z zabijaniem baranka i spożywaniem go w rodzinie. Natomiast chleb przypomina przede wszystkim Jezus Chrystus. On sam o sobie mówi, że jest chlebem, który z nieba stąpił „ (…) a kto spożywa ten chleb będzie żył na wieki”. Ten chleb, który przynosimy do błogosławieństwa, wszelkiego rodzaju pieczywo ono oznacza także pragnienie przyjęcia Komunii Świętej Jezusa Chrystusa pod postacią chleba – tłumaczy ks. Czesław Krakowiak.

* * *

Co święcimy?

 Chleb – symbol Komunii świętej. W modlitwie kapłan mówi „ Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii świętej dajesz życie światu, pobłogosław  ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów”.

Mięso – symbol Baranka Paschalnego. Kapłan modli się słowami: „Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy”.

Sól – symbol ochrony od zepsucia.

Jajka symbol nowego życia: „Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław  te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków”.

 {gallery}WSobota/swpokarmow16{/gallery}

Porządek Nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE  †

Niedziela:

7.00  9.00

11.00 (dla dzieci)  12.30

17.00 (dla młodzieży)

W sezonie lipiec-sierpień msza święta z godz 17.00 przeniesiona na godz 19.00

Święta zniesione

7.00   9.00  17.00

Dni powszednie:

7.00  17.00

MSZE ŚWIĘTE NA TERENIE PARAFII

– w szpitalu w Zalesiu: poniedziałek – sobota 16.00, niedziela 10.00

– w KOZZD: sobota 9.00

– w DPS sobota 10.00

KONFESJONAŁ MŁODYCH:

w każdy czwartek od 17.30 do 19.00

Kontakt

Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego

09-500 Gostynin ul. Polna 9

tel. 24  235 76 00

W  ważnych sprawach

Tel:508 069 723

e-mail: parafia@milosierdzie-boze.pl

Numer konta parafii: Bank PEKAO SA, o/ Gostynin,17 1240 3187 1111 0000 3141 2544

Użytkownicy na stronie
Aktualnie online: 1
Dzisiaj: 4
W tym tygodniu: 234
Archiwa