Miesięcznik Parafii

Ministranci

Lektorzy
Promyczki Miłosierdzia

Margaretki

Domowy Kościół

Ruch Światło Życie

Koło Charytatywne

Koła Różańcowe

Chór Parafialny

Wspólnota Rodzin Katolickich z Problemami Alkoholowymi

Spotkania grupy AA i Al-anon

Facebook Parafii

Transmisje z naszego Kościoła

Szkolenie Parafialnych członków rad duszpasterskich

Około 300 osób z diecezji płockiej wzięło udział w spotkaniach formacyjnych dla członków Parafialnych Rad Duszpasterskich: „Dobra współpraca proboszcza z radą przynosi efekty” – mówił do nich 29 października w Popowie ks. biskup Piotr Libera. Z naszej parafii uczestniczyli w nich p. Ewa Rutkowska oraz p. Andrzej Ziółkowski.

 

„Parafialne Rady Duszpasterskie mogą być konkretną pomocą dla kapłana, zwłaszcza w sprawach trudnych. One stoją wtedy na wysokości zadania. Dobra współpraca proboszcza z radą przynosi efekty” – podkreślił bp Libera.

W czasie spotkań formacyjnych prelekcję o tym, w jaki sposób obudzić „śpiącego olbrzyma”, czyli świeckich do pracy w parafii, mówił ks. prał. Wiesław Gutowski, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Płocku. Przekonywał zebranych, że są „elitą Kościoła” i „sercem parafii”.

„Wielu z was znalazło się w radzie, ponieważ pociągnął was przykład i zaangażowanie księdza. Wielu angażuje się z potrzeby służby dla innych, z potrzeby działania dla dobra wspólnego. Nieraz trudno o motywację i brakuje siły – wtedy potrzeba `dobrego paliwa`. Jest nim wiara w Boga” – zaakcentował duszpasterz.

Z kolei dr Iwona Zielonka, dyrektor wydziału ds. nowej ewangelizacji w Kurii Diecezjalnej Płockiej podkreśliła, że nie można zrzucać odpowiedzialności za parafie tylko na proboszczów.

„Potrzeba grup, ekip parafialnych, które pod przewodnictwem proboszczów zatroszczą się o ewangelizację parafii, jej poszczególnych grup, stworzą programy i strategie. Gdyby każdy z nas uformował tylko po dwóch uczniów, to Ewangelia bardzo szybko dotarłaby do każdego mieszkańca parafii. Nie byłoby też problemu, że gdy odchodzi ksiądz z parafii, kończy się prowadzone przez niego dzieło” – stwierdziła ewangelizatorka.   

Natomiast ks. Zbigniew Paweł Maciejewski, proboszcz parafii Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Winnicy mówił o godności i powołaniu ludzi świeckich w Kościele. Przekonywał, że pójście za Chrystusem musi być bezinteresowne.

„To nie jest inwestycja a jeśli jest, to bardzo specyficzna. Bóg nam daje sto razy więcej, ale do kochania. Mamy się zatroszczyć i być odpowiedzialni za to, co dostajemy. Mamy temu służyć a nie używać sobie. A jeśli nie dostajemy sto razy więcej tylko mniej, to znaczy, że pewnie do pełni odpowiedzialności jeszcze nie dorośliśmy” – zauważył proboszcz.

W programie spotkań znalazły się też dyskusje i warsztaty – prowadził je ks. inf. Marek Smogorzewski, moderator diecezjalny Parafialnych Rad Duszpasterskich. Świeccy dowiedzieli się między innymi, w jaki sposób mogą wspierać proboszcza w konkretnym roku liturgicznym, z uwzględnieniem programu duszpasterskiego ogólnopolskiego i diecezjalnego, adoptowanego do potrzeb danej parafii. 

Spotkania formacyjne Parafialnych Rad Duszpasterskich są realizacją postanowień 43. Synodu Diecezji Płockiej, zakończonego 5 grudnia 2015 roku.

{gallery}radapar{/gallery}

Porządek Nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE  †

Niedziela:

7.00  9.00

11.00 (dla dzieci)  12.30

17.00 (dla młodzieży)

W sezonie lipiec-sierpień msza święta z godz 17.00 przeniesiona na godz 19.00

Święta zniesione

7.00   9.00  17.00

Dni powszednie:

7.00  17.00

MSZE ŚWIĘTE NA TERENIE PARAFII

– w szpitalu w Zalesiu: poniedziałek – sobota 16.00, niedziela 10.00

– w KOZZD: sobota 9.00

– w DPS sobota 10.00

KONFESJONAŁ MŁODYCH:

w każdy czwartek od 17.30 do 19.00

Kontakt

Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego

09-500 Gostynin ul. Polna 9

tel. 24  235 76 00

W  ważnych sprawach

Tel:508 069 723

e-mail: gostynin.milosierdzie@diecezjaplocka.pl

Numer konta parafii: Bank PEKAO SA, o/ Gostynin,17 1240 3187 1111 0000 3141 2544

Archiwa