Miesięcznik Parafii

Ministranci

Lektorzy
Promyczki Miłosierdzia

Margaretki

Domowy Kościół

Ruch Światło Życie

Koło Charytatywne

Koła Różańcowe

Chór Parafialny

Wspólnota Rodzin Katolickich z Problemami Alkoholowymi

Spotkania grupy AA i Al-anon

Facebook Parafii

V Niedziela Wielkiego Postu

 1. Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Do dziś  towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Od dziś w kościele zasłaniamy fioletem wszystkie krzyże. W dawnych wiekach umieszczano na krzyżach nie figurę cierpiącego w męce konania Jezusa Chrystusa, ale był On ukazywany jako zwycięzca śmierci, w szatach królewskich, często z koroną na głowie. Podczas okresu rozważania męki Pańskiej, wypadało zasłonić taki wizerunek. Dzisiaj to jest niepotrzebne, dlatego nie ma obowiązku zasłaniania krzyża. Czynimy to jednak nawiązując do tradycji, a ponadto, żeby zwrócić naszą uwagę na krzyż, którego widok może niekiedy nam tak spowszednieć, że zachowujemy się tak, jakbyśmy go nie dostrzegali. Widząc tylko krzyż, z zasłoniętą figurą Chrystusa cierpiącego, czy wierzymy, że jest pod tą zasłoną Chrystus zwycięski, Chrystus Król, Chrystus Zmartwychwstały? Innymi słowy: czy wierzymy w zmartwychwstanie? 
 2. Wielki Post nabiera w liturgii charakteru pasyjnego. Kościół skupia się na rozważaniu Męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.
 3. Dziś o godz. 12.30 Msza św. w intencji trzeźwości z inicjatywy Wspólnoty Rodzin Katolickich
  z Problemem Alkoholowym. Podczas tej Mszy św. świadectwo małżeństwa, które zmaga się z tym problemem.
 4. GORZKIE ŻALE w niedziele o godz. 17.00 z kazaniem pasyjnym.
 5. W najbliższy piątek – MIEJSKA DROGA KRZYŻOWA. W tym roku wyruszy po mszy św. o godz. 17.00 z naszego kościoła. Bardzo serdecznie zapraszamy na nią mieszkańców obu gostynińskich parafii. Jak co roku będziemy zapraszać poszczególne grupy do niesienia krzyża i serdecznie prosimy o podjęcia tej posługi. Przypomnijmy sobie słowa Biskupa Płockiego Piotra Libery z początku Wielkiego Postu: „Bardzo Was, Umiłowani, proszę, abyście… niejako klękając razem ze swoim biskupem przy grobie Błogosławionego Jana Pawła Wielkiego, podczas tegorocznych rekolekcji wielkopostnych duchowo przygotowali się do jego kanonizacji… Znakiem Waszego duchowego przygotowania niech stanie się – odprawiona… droga krzyżowa całej wspólnoty parafialnej. Proszę, abyście przeszli tę jedyną w swoim rodzaju Via Crucis ze zniczami w dłoniach, a na koniec… ułożyli je przy figurze czy tablicy Jana Pawła II…” Prosimy więc o zabranie na Miejską Drogę Krzyżową zniczy i lampionów. Złożymy je na koniec przy pomniku JPII. 
 6. Dla dzieci oraz dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w Drodze Krzyżowej Miejskiej, Droga krzyżowa w naszym kościele o godz. 16.00.
 7. Bardzo serdecznie prosimy, by nie odkładać spowiedzi wielkopostnej na ostatnie dni i nie na niedziele. Spowiadamy codziennie przed i podczas mszy św.
 8. Za tydzień NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ, zwana Niedzielą Palmowa, rozpoczynająca uroczyste obchody Wielkiego Tygodnia. Podczas Mszy Świętych poświęcimy palemki mające przypominać gałązki słane pod stopy wjeżdżającego do świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. (Przed godz. 11.00 prosimy dzieci, by czekały z palemkami na zewnątrz świątyni. Wejdziemy na eucharystię z uroczystą procesją). 
 9. Biskup Płocki Piotr Libera zaprasza młodzież całej diecezji do Płocka na Światowy Dzień Młodzieży w Niedzielę Palmową. Informacje także w gablocie i na stronie internetowej. Dekanalny duszpasterz młodzieży organizuje wspólny wyjazd. Zgłoszenia u katechetów do środy.
 10. Bliższe informacje związane z przekazaniem kanonizacyjnej iskry miłosierdzia przekażemy w Poniedziałek Wielkanocny.
 11. Odwiedziny osób starszych i chorych z posługą sakramentalną – w Wielki Wtorek, 15 kwietnia, od godz. 10.00 Prosimy o zgłoszenia naszych chorych w kancelarii lub zakrystii po mszach św.
 12. Są wolne miejsca na wyjazd do Wiednia, Chorwacji, Medjugorie i Budapesztu. Zgłoszenia do ks. Damiana.
 13. W dniu wczorajszym odbył się rejonowy turniej ministrantów w piłkę nożną w Słupnie k. Płocka. Ministranci z naszej parafii zajęli pierwsze miejsce w kategorii Szkół Podstawowych i będą reprezentowali naszą parafię i rejon płocki w turnieju na szczeblu diecezjalnym. Gratulujemy sukcesów i życzymy jak najlepszego miejsca w finale na szczeblu diecezjalnym.

 

Porządek Nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE  †

Niedziela:

7.00  9.00

11.00 (dla dzieci)  12.30

17.00 (dla młodzieży)

W sezonie lipiec-sierpień msza święta z godz 17.00 przeniesiona na godz 19.00

Święta zniesione

7.00   9.00  17.00

Dni powszednie:

7.00  17.00

MSZE ŚWIĘTE NA TERENIE PARAFII

– w szpitalu w Zalesiu: poniedziałek – sobota 16.00, niedziela 10.00

– w KOZZD: sobota 9.00

– w DPS sobota 10.00

KONFESJONAŁ MŁODYCH:

w każdy czwartek od 17.30 do 19.00

Kontakt

Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego

09-500 Gostynin ul. Polna 9

tel. 24  235 76 00

W  ważnych sprawach

Tel:508 069 723

e-mail: parafia@milosierdzie-boze.pl

Numer konta parafii: Bank PEKAO SA, o/ Gostynin,17 1240 3187 1111 0000 3141 2544

Użytkownicy na stronie
Aktualnie online: 1
Dzisiaj: 22
W tym tygodniu: 338
Archiwa