Aktualności

1 grudnia 2012 r. – XXI lat Radia Maryja

 

 

Pod patronatem Koła Przyjaciół Radia Maryja, działającego przy parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie, około 40 osobowa grupa wraz z ks. Wojciechem Piórkowskim uczestniczyła 1 grudnia 2012 r. w radosnym świętowaniu XXI rocznicy powstania Radia Maryja w Toruniu. Tysiące pielgrzymów przybyłych z Polski i ze skupisk Polonii w świecie na ten radosny Jubileusz mogło zobaczyć siedzibę toruńskiej rozgłośni, pomodlić się w kaplicy skąd transmitowana jest codziennie modlitwa różańcowa,  zwiedzić imponujący kampus Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. W tym roku mogliśmy również zobaczyć plac budowy, na którym powstaje świątynia p.w. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Bł. Jana Pawła II, która jest wotum wdzięczności Bogu za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II.

Radosna i pełna wdzięczności modlitwa za dar istnienia Radia Maryja popłynęła z sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Przy ołtarzu ustawiono figurę Matki Bożej, Patronki Radia Maryja, w otoczeniu złotych róż, ozdobiona w tym roku nową koroną wykonaną z obrączek małżeńskich i pierścionków ofiarowanych przez słuchaczy Radia.
Dziękczynnej Liturgii przewodniczył Ks. Bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński. Na rozpoczęcie Eucharystii Ks. Bp Andrzej Suski powiedział, że „po darze życia wiara stanowi dar największy”. Podkreślił również, że 21 urodziny Radia Maryja przypadają w zainaugurowanym niedawno Roku Wiary. „Kto walczy z wiarą – niszczy człowieka. Kto ośmiesza wiarę i profanuje symbole religii – rani człowieka. Kto usuwa wiarę z życia społecznego – niszczy jego fundament” – akcentował celebrans.

O roli Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych w krzewieniu wiary i budzeniu sumień Polaków ewangeliczną prawdą, mówił w wielokrotnie przerywanej oklaskami homilii Ks. Bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki. Nazwał Radio Maryja wielkim darem Pana Boga na nowy, jakże trudny okres dziejów naszego Kościoła i naszej Ojczyzny. Określił również Radio Maryja jako bardzo ważny środek ewangelizacji, jako medium promujące wartości religijne, narodowe i patriotyczne, jako rozgłośnię, w której rozbrzmiewa wolne słowo prawdy. Zwracając uwagę na obowiązek głoszenia prawdy, jej obrony, ale też szukania i odkrywania, Ks. Bp Ignacy Dec podkreślił znaczenie Radia Maryja, które pomimo nagonki medialnej i wielu przeszkód, wiernie trwa w nauce Kościoła.

W procesji z darami nasza parafia oprócz daru serca złożyła Akt Zawierzenia przez pielgrzymów skępskich obu naszych gostynińskich parafii Matce Bożej Skępskiej.

W modlitewne dziękczynienie za 21 lat posługi katolickiej rozgłośni, nie tylko w Polsce ale na świecie, włączył się, kierując specjalny list do O. dr Tadeusza Rydzyka, Ks. Kard. Zenon Grocholewski – Prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Zbudowany niedawną pielgrzymką Rodziny Radia Maryja do Rzymu, podziękował za owoce Radia Maryja i Telewizji Trwam, dołączając swoje błogosławieństwo dla wszystkich zamierzeń Rodziny Radia Maryja oraz zapewnił o modlitwie w intencji aby Telewizja Trwam mogła być dostępna w każdym polskim domu i umacniała wiarę Polaków.
List z gratulacjami nadesłał także Ks. Kard. Stanisław Nagy z Krakowa.
Jak co roku Rodzina Radia Maryja wystosowała specjalny telegram do Ojca Świętego Benedykta XVI, którego treść odczytał prof. Janusz Kawecki, przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja w Służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu. W treści telegramu znalazły się słowa zapewnienia o stałej modlitwie w intencjach Ojca Świętego i podziękowania za życzliwość okazywaną Rodzinie Radia Maryja.
Na zakończenie uroczystej Eucharystii głos zabrał o. dr Tadeusz  Rydzyk, który podkreślił, że to wszelkie dobro jakie się dzieje, to dlatego że „słuchamy Ducha Świętego, Jego natchnień i idziemy razem, a razem możemy uczynić wiele”. Wyraził też nadzieję, że zarówno kościół p.w. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Bł. Jana Pawła II oraz termy toruńskie, dzięki ofiarności ludzi, będą gotowe za dwa lata.

W koncelebrze uczestniczyli również pasterze Kościoła katolickiego: Ks. Bp Antoni Pacyfik Dydycz, ordynariusz drohiczyński; Ks. Bp Edward Janiak, ordynariusz kaliski; Ks. Bp Alojzy Mering, ordynariusz włocławski; Ks. Bp Stefan Regmunt, ordynariusz zielonogórsko – gorzowski; Ks. Bp Jan Styrna, ordynariusz elbląski; Ks. Bp Stanisław Stefanek z Łomży; Ks. Bp Stanisław Napierała z Kalisza; Ks. Bp Tadeusz Bronkowski, biskup pomocniczy z Łomży; Ks. Bp Edward Frankowski z Sandomierza; O. dr Janusz Sok, przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów; oraz bardzo liczni kapłani.
W uroczystościach wzięli udział również przedstawiciele władz miasta Torunia, z prezydentem Michałem Zaleskim na czele oraz senatorowie i posłowie polskiego parlamentu i europarlamentarzyści.

Uroczystości jubileuszowe ubogacali piękna muzyką i śpiewem: zespół Lumen, orkiestra Victoria z Warszawy – Rembertowa i artyści operowi.
Natomiast w specjalnie przygotowanych, ogromnych namiotach, można było spożyć ciepły posiłek, wypić gorące napoje, a także zakupić toruńskie pierniki oraz dobre książki, płyty i kalendarze.

Maria Przybysz 

 

Dodaj komentarz