Aktualności

155 rocznica Powstania Styczniowego

W niedzielę 21 stycznia mieszkańcy Miasta i Gminy Gostynin obchodzili 155 rocznicę powstania Styczniowego. Organizatorami obchodów byli: Burmistrz Gostynina, Wójt Gminy Gostynin i Nadleśnictwo Gostynin.

 

Obchody rozpoczęły się uroczystą eucharystią w naszym kościele o godz. 12.30. Modliliśmy się w intencji Ojczyzny, wspominając 155 rocznicę Powstania Styczniowego. Dziękowaliśmy Bogu za naszych przodków, którzy odważnie stanęli o walki o wolną Polską z rosyjskim zaborcą i przelali krew na naszej gostynińskiej ziemi. Prosiliśmy też o potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo, by  w czasach, w których nam przyszło żyć, nie brakowało prawdziwych patriotów zabiegających o dobro  naszej Ojczyzny i wszystkich Polaków. By wolność wiary, sumienia, religii nie była zagrożona. By Polacy, szczególnie w małych ojczyznach lokalnych społeczności potrafili się ze sobą porozumieć dla wspólnego dobra naszej Ojczyzny. 

Ks. Dariusz, w homilii podkreślił fakt, iż przeżywane obchody przypadały w Tygodniu Modlitw o jedność chrześcijan. Brak tej jedności nie tylko między wyznawcami różnych religii, ale też i między ludźmi często prowadził do konfliktów, nieporozumień, walki. Tak było również w XIX w., gdy Polska była pod zaborami. Pragnienie wolności pobudziło wielu Polaków do jedności. Celem walki – wolna Polska. Kaznodzieja podkreślał, że dziś także potrzeba tej jedności. Je źródłem jest Bóg i nasza wiara. Stąd zachęta byśmy budowali jedność wewnętrzną z Bogiem, a będzie ona zaczątkiem jedności między Polakami.

Oprawę Liturgiczną podjęły kręgi Kościoła Domowego. Aktywny udział w liturgii wzięli również Wójt Gminy Gostynin, pan Edmund Zieliński, Zastępca Burmistrza Miasta, p. Halina Fijałkowska oraz leśniczy Jacek Sawoni. 

Po liturgii, świętujący to wydarzenie udali się do Gaśna, by przy pomniku powstańców styczniowych złożyć kwiaty i oddać hołd poległym.

{gallery}powsty18{/gallery}

Dodaj komentarz