Aktualności

35 – lecie gostynińskiego NSZZ “SOLIDARNOŚĆ”

W ostatnią niedzielę września na eucharystii spotkała się w naszym kościele gostynińska „SOLIDARNOŚĆ”.  Związkowcy poprosili o eucharystię, by dziękować Bogu za 35 lat istnienia NSZZ „Solidarność” i prosić o Boże błogosławieństwo na dalszą służbę – Ojczyźnie i ludziom pracującym.

 

Mszy świętej przewodniczył ks. proboszcz Sławomir Wiśniewski, a homilię wygłosił ks. Marcin Markiewicz, kapelan szpitala w Zalesiu.

Ks. Kapelan nawiązał do niedzielnej Ewangelii, w której Chrystus wzywał swoich uczniów do porzucenia wszystkiego i pójścia za Nim. Kaznodzieja podkreślał radykalizm czytanej Ewangelii: „Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie, chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła” Ks. Kapelan  porównał te słowa do wizyty u lekarza: „Jeżeli chcemy żyć, też musimy podjąć radykalne działania w leczeniu”.

Ks. Marcin pięknie też mówił o Solidarności zaznaczając, że jest to myślenie o innym człowieku, jest to życie dla innych. Przypomniał słowa papieża Jana Pawła II wygłoszone 12 czerwca 1987 r. w Gdańsku do ludzi pracy: „Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni – przeciw drugim. I nigdy „brzemię” dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich”.

W homilii wspomniał również pierwszego kapelana „Solidarności”, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę i Jego ewangeliczne przesłanie: „Zło dobrem zwyciężaj”. Ks. Kapelan zaapelował, by żyć tak, aby o nas w przyszłości mówili tylko dobrze.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli zaproszeni goście: przedstawiciele płockiego oddziału NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele parlamentu i sejmiku wojewódzkiego, Burmistrz Gostynina, przedstawiciele Wójta i Starosty Gostynińskiego oraz licznie zebrani parafianie.  

 {gallery}solidarnosc{/gallery}

Dodaj komentarz