Aktualności

97. rocznica Odzyskania Niepodległości

15 listopada, po mszy św. o godz. 12.30, obecni na mszy św. parafianie i goście, uczestniczyli w niecodziennym wydarzeniu. Program artystyczny świętujący 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowały dzieci i młodzież z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierakówku. 

 

Ze wzruszeniem, chwytającym nierzadko za serce, wysłuchano ponad godzinnego programu przygotowanego przez nauczycieli pod kierunkiem p. Adama Grabarczyka. Zachwyciła alegoryczna scenka spętanej, zdeptanej i sponiewieranej Polski, która po odrodzeniu sparafrazowaną Inwokacją z „Pana Tadeusza”, dziękowała polskim obrońcom wolności: od rycerzy Chrobrego i spod Grunwaldu, odsieczy wiedeńskiej, zesłańców powstania listopadowego i styczniowego, polskich legionistów Piłsudskiego i Hallera, żołnierzy września i harcerzy Powstania Warszawskiego, bohaterów spod Monte Cassino, Katynia i Żołnierzy Wyklętych. To właśnie IM, męczennikom naszej odrodzonej Ojczyzny, poświęcono Apel poległych z frazą „Polegli na polu chwały!” Wezwanie do apelu Marszałka, wspólne odśpiewanie Piłsudskiemu pieśni „Jedzie, jedzie na Kasztance, Siwy strzelca strój! Hej, hej Komendancie, miły wodzu mój!” zachwyciło i rozrzewniło publiczność, która brawami nagrodziła młodych wykonawców.

Podziwiano nie tylko ciekawą choreografię, dobór wierszy polskich poetów, narodowych i legionowych pieśni nawiązujących do trudnych i zmiennych losów naszego kraju, ale piękne, pełne ekspresji ich wykonanie. „Był to czas refleksji i zadumy nad wartością wolności i niepodległości, tak ważnej dla narodowej tożsamości wielu pokoleń naszych przodków”- stwierdził pan Zygmunt G., nucący zasłyszane pieśni. „ Toż to piosenki z moich lat, nie sądziłam, że je jeszcze usłyszę w wykonaniu dzieci” – dodała starsza pani.

Na podkreślenie zasłużył kunszt i dbałość o najdrobniejszy szczegół w doborze strojów i rekwizytów sprowadzanych z muzeów i od zaprzyjaźnionych pasjonatów. Dziękując nauczycielom, dzieciom i rodzicom za przygotowanie pięknego widowiska, ks. proboszcz Sławomir Wiśniewski, podkreślił znaczenie wolności dla pokoleń, które o nią walczyły, ale również dla młodych urodzonych w wolności: „ Była to piękna lekcja patriotyzmu. Ale pamiętajcie o słowach Marszałka Piłsudskiego, które tu, przed chwilą On sam wygłosił, że być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, ale zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Odnosząc się do dnia dzisiejszego trzeba podkreślić, że Polska wygrała. Mamy naszego Prezydenta i nowy rząd. Liczymy na to, że nie spoczną na laurach.

{gallery}SPSierkowek{/gallery}

Dodaj komentarz