0(0)

Kurs Przedmałżeński

  • Czas trwania 16h
  • Suma zarejestrowanych 48
  • Ostatnia aktualizacja 3 kwietnia, 2021

Opis

 

Szczęść Boże !

Z racji na sytuację pandemiczną – proponujemy hybrydowa formę Kursu przedmałżeńskiego. Jest to wersja studyjna (beta) prosimy zapoznać się – będziemy wdzięczni za merytoryczne komentarze i informacje zwrotne.

 

 

Wprowadzenie

Nowi ludzie… dotąd dwoje, lecz jeszcze nie jedno, odtąd jedno, chociaż nadal dwoje
Karol Wojtyła, Przed sklepem jubilera

Drodzy Narzeczeni!

Podjęliście decyzję o zawarciu sakramentu małżeństwa i w ten sposób rozpoczęliście ostatni etap przygotowania do tej ważnej chwili. Także Wy zaprzeczycie prawom matematyki – „dotąd dwoje, lecz jeszcze nie jedno, odtąd jedno, chociaż nadal dwoje”. Te słowa dramatu Karola Wojtyły oddają sens chwili, która będzie Waszym udziałem. Taka jest wola samego Boga, aby jeden mężczyzna połączył się z jedną kobietą. Ten pomysł Boga na życie jest najpiękniejszym, jaki On przygotował dla człowieka. „A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało” (Mt 19, 6).
Katechizm uczy: „Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta stanowią między sobą wewnętrzną wspólnotę życia i miłości, powstało z woli Stwórcy, który wyposażył je we własne prawa. Z natury jest ono nastawione na dobro współmałżonków, a także na zrodzenie i wychowanie potomstwa. Małżeństwo ochrzczonych zostało podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu” . Idąc do ołtarza nie tylko zawrzecie kontrakt,  który ma skutki cywilno-prawne. Będzie to także chwila otrzymania sakramentu, czyli szczególnego spotkania z Jezusem, który chce Was obdarzyć swoją łaską. Nie zmarnujcie tego czasu, gdy widzialne znaki będą zwiastowały niewidzialną łaskę.
Przed Wami piękne chwile przygotowania do rozpoczęcia nowej drogi przez zawarcie sakramentu małżeństwa i założenie rodziny. Papież Franciszek zachęca Was, by ta praca była owocna: „Małżeństwo jest także codzienną pracą, mógłbym powiedzieć, pracą rzemieślniczą, pracą jubilerską, bowiem mąż ma obowiązek starać się, aby żona stawała się bardziej kobietą, a żona ma za zadanie czynić męża bardziej mężczyzną. Jest wzrastaniem także w człowieczeństwie, jako mężczyzna i jako kobieta. A to dokonuje się między wami. To nazywa się wzrastaniem razem. To nie bierze się z powietrza! Pan temu błogosławi, ale jest to dziełem waszych rąk, waszych postaw, waszego sposobu życia, sposobu, w jaki się kochacie” . Niech rodzina, którą założycie, będzie Kościołem domowym, gdzie „dzieci otrzymują pierwsze głoszenie wiary”. W czasie tych ostatni tygodni przygotowania do ślubu zainwestujcie wiele w siebie, w Waszą przyszłość, aby Wasz dom rodzinny, który zbudujecie na Skale, jaką jest Chrystus, był „wspólnotą łaski i modlitwy, szkołą cnót ludzkich i miłości chrześcijańskiej” .

W niniejszej książce odnajdziecie kilka pomocnych wskazówek, aby lepiej i owocniej przygotować się do dnia ślubu: omówienie poszczególnych etapów bezpośredniego przygotowania do małżeństwa, praktyczne informacje o terminach, liturgii, formalnościach, spowiedziach i spotkaniach dla narzeczonych. Znajdziecie tutaj także propozycję modlitwy i opis liturgii: Triduum przed uroczystością zaślubin, propozycję błogosławieństwa, które dadzą Wam Rodzice, obrzędy sakramentu małżeństwa podczas Mszy św., wybór czytań mszalnych oraz propozycje Modlitwy wiernych.
Diecezja Płocka od wielu lat realizuje program przygotowania do sakramentu małżeństwa, zmodyfikowany przez Biskupa Płockiego w 2010 r. i potwierdzony w 2015 r. w dokumentach synodalnych .
Dobrej lektury i owocnego czasu przygotowania!

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Płockiej
Płock, dnia 22 lipca 2017 r.
W Święto św. Marii Magdaleny

Tematy tego kursu

11 Lekcji 16h

Modlitwy

Modlitwy za narzeczona i narzeczonego

O potrzebie przygotowania do małżeństwa

Sakrament pokuty w narzeczeństwie i małżeństwie

Odpowiedzialne rodzicielstwo i regulacja poczęć

Współczesne zagrożenia życia ludzkiego

Budowanie więzi małżeńskiej

Apostolstwo rodzin w Kościele i wychowanie dzieci

Małżeństwo chrześcijańskie jako Sakrament

Treść przysięgi małżeńskiej

About the instructor

0 (0 Oceny)

2 Kursy

51 studenci

Bezpłatnie

Docelowi odbiorcy

  • Narzeczeni przygotowujący się do małżeństwa Sakramentalnego w Diecezji Płockiej