Aktualności

Diecezja Płocka pożegnała Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej

W sobotę 11 czerwca przed katedrą w Płocku odbyła się Uroczystość pożegnania Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Tego dnia Kościół Płocki świętował również 25. rocznicę pielgrzymki apostolskiej do Płocka św. Jana Pawła II.

 

Mszy św.  koncelebrowanej przez 20 Biskupów i ok. 250 księży, przewodniczył ks. arcybiskup Celestino Migliore, dotychczasowy nuncjusz apostolski w Polsce: „Dziękujemy Maryi, że odnowiła w Was pragnienie odkupienia i zbawienia w Jezusie” – powiedział na początku eucharystii hierarcha.

Bp Libera powiedział na początku eucharystii:  „Świadkami iluż nawróceń, spowiedzi, powrotów do wierności małżeńskiej, uzdrowień serc z nałogów i uzależnień, łez szczęścia i wzruszeń, byliśmy świadkami podczas tego roku. Dziękujemy Ci, Niestrudzona Wędrowniczko do ludzkich serc, za wszystkie dary Twojego Niepokalanego Serca”.

Bp Piotr przypomniał również, że 25 lat temu z okna w płockim domu biskupim, św. Jan Paweł II żartował, że to drugie okno w Polsce, po Krakowie, z którego może rozmawiać z młodzieżą.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił abp Celestino Migliore: „Peregrynacja dała okazję Pani Jasnogórskiej, by zachować Waszą wiarę. Zobowiązujecie się teraz do zachowania obietnic danych Bogu przez ręce Maryi. Wiara przynosi owoce, gdy jest prawdziwa, gdy nie jest oczekiwaniem na zysk. Wzorem wiary jest dla nas postawa Maryi w Kanie Galilejskiej. Na wzór Maryi w Kanie, wierni, parafie i stowarzyszenia, są wezwani do odkrywania tego, czego brakuje do pełni szczęścia w życiu”. Abp Migliore zalecił, byśmy czynili to z ufnością wobec Jezusa, który pomaga także w małych i zwyczajnych sprawach dnia codziennego. Podkreślił, że Maryja jest tą, która wspiera kapłanów, aby oni z kolei wychodzili z pomocą do innych ludzi, zwłaszcza do żyjących na obrzeżach Kościoła.

„Kana, to ukazanie prawdziwego oblicza Boga, który wkracza w życie ludzi i ich codzienność, by ich zbawić, by wyzbyli się strachu przed Nim i zdali się na Niego, aby szukali w każdej chwili spełnienia woli Bożej. Cuda nie są po to, by rozwiązywać problemy, ale by zbawiać, co w konsekwencji prowadzi do rozwiązania wszystkich ludzkich problemów” … „Dziękujemy Maryi, że odnowiła w Was pragnienie odkupienia i zbawienia w Jezusie, które jest solą na tej ziemi i światłem dla bliźnich” – powiedział nuncjusz.

Jako wyraz wdzięczności za dar nawiedzenia wierni diecezji płockiej przynieśli do ołtarza monstrancję zaś wolontariusze Światowych Dni Młodzieży – ofiary zebrane w diecezji podczas akcji „Napełnij dzban”.  Za środki te zostanie sfinansowany przyjazd do Polski na Światowe Dni Młodzieży młodych z Armenii, Gruzji, Rosji i Libanu (360 osób).

Na zakończenie Mszy św. Biskup Płocki Piotr Libera wraz przedstawicielami duchowieństwa, zakonów i rodzin, odczytał akt zawierzenia Maryi Kościoła płockiego: „Oddaję dzisiaj Królowo Polski, w Twoją wieczystą, macierzyńską niewolę miłości, wszystkie dzieci Boże Północnego Mazowsza i Ziemi Dobrzyńskiej oraz wszystko, co stanowi nasz Kościół diecezjalny – a zwłaszcza kapłanów, osoby konsekrowane, rodziny, dzieci i młodzież. Otocz Królowo Równin Mazowsza, całą naszą wspólnotę diecezjalną swą matczyną opieką i strzeż jej świętości”.

Całą uroczystość poprzedziło czuwanie ewangelizacyjne, przygotowane przez Diecezjalną Szkołę Nowej Ewangelizacji pw. św. Łukasza Ewangelisty w Płocku, z udziałem Jana Budziaszka z zespołu „Skaldowie” i ewangelizacyjnego zespołu muzycznego „Eleos 2202”. W programie znalazła się między innymi projekcja filmu o pobycie św. Jana Pawła II w Płocku

W płockich uroczystościach wzięło udział około 4 tysięcy wiernych, w tym około 250 księży, członkowie trzech kapituł: Katedralnej Płockiej, Kolegiackiej Pułtuskiej i św. Michała w Płocku, delegacje wiernych z 26 dekanatów, klerycy z płockiego seminarium, przedstawiciele wspólnot, ruchów i stowarzyszeń religijnych, bractw i Kół Różańcowych, strażacy i harcerze, Płockie Bractwo Kurkowe.

Z naszej parafii udział wzięło 18 parafian oraz trzech księży.

Po uroczystości kopia Ikony Jasnogórskiej została przekazana do diecezji łowickiej.

{gallery}Nawiedzenie/pozegdiec{/gallery}

Dodaj komentarz