Aktualności

Diecezjalny Dzień Wspólnoty Kościoła Domowego

W sobotę 31 maja 2014r. odbył się w parafii św. Michała Archanioła w Płońsku, Diecezjalny Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła Diecezji Płockiej pod hasłem: „Dziecko największym darem Boga”

 

Po raz pierwszy mieliśmy okazję uczestniczyć w takim spotkaniu jako rodzina z gostynińskiego Kręgu Kościoła Domowego. Razem z nami, czyli Anią i Romkiem oraz naszymi córkami: Aleksandrą i Moniką, z kręgu gostynińskiego byli również: Agnieszka i Andrzej z rocznym synkiem Michałkiem, oraz pilotująca nasz Krąg para z Płocka: Jadzia i Jurek. W spotkaniu uczestniczył również nasz ksiądz Proboszcz – Moderator Domowego Kościoła.

Spotkanie w Płońsku rozpoczęto zawiązaniem wspólnoty i prezentacją rejonów DK: płockiego, płońskiego, przasnyskiego, pułtuskiego, rypińskiego i ciechanowskiego – przyjechało z nich około 200 osób. Następnie konferencję pt. „Dziecko darem Boga” wygłosili Violetta i Łukasz Jagnieża z diecezji warszawsko-praskiej. Podczas prelekcji multimedialnej przekonywali, że dziecko, które rodzi się w rodzinie, nie jest własnością rodziców, oni nie są posiadaczami dziecka: „Rodzice dają życie i wychowują dziecko, ale nigdy nie mogą go traktować jako swojej własności. Koniecznym warunkiem do dobrego wychowania i formacji chrześcijańskiej jest miłość między rodzicami” – stwierdzili małżonkowie.

Wzruszające były świadectwa małżonków darzących się miłością i oczekujących na  kolejne narodziny dzieci, które przyjmowali jako  wielki dar od Boga. Usłyszeliśmy również, wiele małżonków nie może mieć swoich dzieci, a mimo to towarzyszy im ogromna wiara, że Pan obdarzy ich tym darem. Otwierają więc swoje serca na dzieci adoptowane – kochane taką samą miłością. Spotkaniu i świadectwom towarzyszyła wspaniała atmosfera oraz serdeczność z jaką słuchaliśmy siebie nawzajem. Każdemu bowiem dodawała otuchy.

Centrum Dnia Wspólnoty stanowiła eucharystia, którą sprawował Biskup Płocki Piotr Libera. W swojej homilii podkreślił ewangelizacyjną rolę rodziny: „Jesteście ludźmi, którzy nie tylko wzajemnie ubogacają się w Chrystusa, ale także niosą Go innym. Choć każda z grup działających w Kościele ma własny charyzmat, to wspólnym charyzmatem wszystkich grup jest dzielenie się Ewangelią, czyli ewangelizacja. Kościół Domowy wpisuje się w to dzieło, upowszechniając chrześcijańską duchowość małżeńską i służąc innym małżeństwom na drodze pogłębiania ich ewangelicznej dojrzałości” – wymieniał bp Libera. Ks. Biskup podziękował także rodzinom Domowego Kościoła za świadectwo wiary.

W dalszej części spotkania odbyła się agapa – zjedliśmy smaczny bigos z kiełbasą oraz pyszne ciasta.

Po wspólnej agapie odbyło się nabożeństwo rozesłania. Uczestnicy Domowego Kościoła odmówili litanię za rodzinę, zostali pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem i mogli otrzymać indywidualne błogosławieństwo dla każdej rodziny.  

Zostaliśmy również poinformowani, że ruszyła nowa strona internetowa Domowego Kościoła Diecezji Płockiej, pod adresem: www.domowykosciol-plock.pl

Wszystkim parom małżeńskim polecamy spotkania wspólnotowe Oazy rodzin.

  Ania i Romek

{gallery}oaza/plonsk14{/gallery}

Dodaj komentarz