Aktualności

Dziękczynienie w Rodzinie

W sobotę 6 września już po raz szósty Rodzina Radia Maryja przeżywała w Toruniu uroczyste Dziękczynienie w Rodzinie. Nasza gostynińska pielgrzymka pod przewodnictwem ks. Damiana Jabłońskiego uczestniczyła w tym świętowaniu po raz pierwszy. Uroczystości odbywały się w kampusie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej , przepięknie położonym nad Wisłą.

Po przybyciu do kampusu udaliśmy się do auli WSKSiM na Mszę św., której przewodniczył O. Piotr Chyła, wikariusz prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Po Mszy św. poszliśmy obejrzeć budowaną świątynię – wotum wdzięczności za dar życia i pontyfikatu Św. Jana Pawła II. Ze względów bezpieczeństwa -trwające prace budowlane – mogliśmy zobaczyć tylko Kaplicę Pamięci, poświęconą Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej. W centralnym miejscu Kaplicy znajduje się dwumetrowa figura Matki Bożej Niepokalanej i różany ołtarz, wykonane z białego marmuru w Wietnamie oraz przepiękny witraż z wizerunkiem Św. Jana Pawła II. Kaplica Pamięci będzie świadectwem dla pokoleń, że Polska była przyjazna Żydom i dzięki niej może uda się wreszcie obalić kłamstwa o naszym antysemityzmie, powtarzane przez lata w Polsce i na świecie. Wznoszona świątynia robi ogromne wrażenie, jednak dopiero z bliska widać jak wielkie jest to dzieło i jak piękne będzie po ukończeniu.

Na święto Dziękczynienia w Rodzinie przybyło tysiące Polaków z kraju i zagranicy. Organizatorzy zadbali o to aby nie zabrakło atrakcji dla każdego, od najmłodszych do najstarszych. Dla dzieci wydzielono specjalny plac gier i zabaw, natomiast dla dorosłych przygotowano stoiska z ekologiczną żywnością, wyrobami folklorystycznymi oraz dobrymi książkami.

Na parkingu WSKSiM czynne było też Miasteczko Zdrowia, gdzie można było skorzystać z konsultacji medycznych oraz wykonać różne badania (nawet tętniaka aorty jamy brzusznej).

Mogliśmy też podziwiać występy zespołów ludowych i folklorystycznych z różnych regionów Polski a także występy znanych polskich artystów.

Jak zawsze panowała radosna, świąteczna i rodzinna atmosfera a piękna słoneczna pogoda dopełniała tej radości.

W bibliotece WSKSiM przekazaliśmy 19 tomów Encyklopedii Katolickiej, był to dar dla uczelni od Pani Stelli Cagary – Woźniak i Jej śp. męża Mariana Woźniaka.

Maria Przybysz

Dodaj komentarz