Październik od ponad dwudziestu lat na świecie, a od 2004r. w Polsce obchodzony jest jako miesiąc pamięci dzieci zmarłych, a dzień 15 października jako Dzień Dziecka Utraconego.
W naszej parafii tego dnia została odprawiona Msza św. o godz. 17.00, a po niej różaniec w intencji zmarłych dzieci i ich rodzin. Oprawę liturgiczną przygotowały instruktorki życia rodzinnego – p. Danusia i p. Ewa oraz młodzież PUL-u. Oprawę muzyczną przygotował zespół Nivhar oraz Dyrektor PUL-u.
W naszym kraju każdego roku blisko pięćdziesiąt tysięcy rodzin doświadcza straty dziecka: ponad czterdzieści tysięcy kobiet przeżywa poronienie, dwa tysiące dzieci rodzi się martwo, a kolejne pięć tysięcy umiera przed ukończeniem 18 lat z powodu chorób i wypadków. Co roku kolejne sto tysięcy rodziców doświadcza żałoby po swoim dziecku z wszystkimi jej trudnymi etapami nawet, jeśli miało ono tylko kilka milimetrów. Niestety tym trudniejszej, że przeżywanej samotnie, w izolacji od innych ludzi.
Nasza wspólnota z troską pragnęła pochylić się nad wszystkimi którzy cierpią z powodu straty, dlatego otoczyła modlitwą, pomocą doradców życia rodzinnego oraz kapłanów osoby z naszej wspólnoty parafialnej przeżywające ból po stracie. Chcieliśmy by tego dnia rodziny mogły poczuć, że ich dziecko było również ważne dla Kościoła. Siła płynąca ze wspólnej modlitwy zanurzającej w Bożej miłości umożliwiła wielu z naszej wspólnoty parafialnej prawdziwie dotknąć tajemnicy śmierci i rozstania, które przeżywane w wierze nadaje inną jakość naszemu życiu, wskazuje właściwy kierunek przeżywania żałoby i pozwala w obecności Boga uwolnić trudne emocje. Zachęceni dobrem, które przyniosło wspólne przeżywanie Dnia Dziecka Utraconego, zapraszamy do pamięci i modlitewnej zadumy za rok.
W wielu miastach powstały Groby Dzieci Utraconych. To nie tylko miejsce pamięci dla osób bezpośrednio dotkniętych utratą dziecka, to także znak czci należnej milionom dzieci, po których nie ma nawet śladu i których szczątki zostały sponiewierane w sposób niegodny człowieka. Grób taki jest miejscem pomagającym po chrześcijańsku przeżyć ból i żałobę, jest miejscem spotkania z nimi. Rodzice, którzy przeżyli dramat znajdują ukojenie. Wiele osób zatrzymuje się przy takim grobie na modlitwę i zapala znicz, aby uczcić pamięć dzieci, którym z różnych przyczyn nie dane było żyć. Wiele osób cierpiących tam właśnie szuka przebaczenia. Zdarza się, że kobiety, które podjęły trudne decyzje zmieniają zdanie, ponieważ to miejsce uświadamia im, że noszą w sobie nowe ŻYCIE.
Zachęcamy do zastanowienia, czy w Gostyninie mógłby powstać Grób Dziecka Utraconego? Dziś czynimy ten temat otwartym i zachęcamy do modlitw w tej intencji.
{gallery}DDutraconego15{/gallery}