Dzień 1 marca – jest w naszej Ojczyźnie Narodowym Dniem Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, Żołnierzy Niezłomnych. Tego dnia, z inicjatywy Burmistrza Gostynina , p. Pawła Kalinowskiego, w naszej świątyni została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny oraz Żołnierzy Wyklętych.
Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który zginął w katastrofie smoleńskiej – śp. Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Po raz pierwszy obchodzono w Polsce to Święto dokładnie 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN.
Podczas niedzielnej eucharystii modliliśmy się w intencji Ojczyzny. Otaczając modlitwą Żołnierzy Wyklętych, prosiliśmy dla nich o Boże miłosierdzie i nieprzemijającą radość życia wiecznego w gronie zbawionych w Niebieskiej Ojczyźnie. Przywołując ich pamięć, przywoływaliśmy wartości, którym byli wierni do końca swego życia, za które przelali swoją krew – BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Dziś, gdy te wartości są dewaluowane przez obecnie rządzących, potrzeba nam autorytetów, którzy będą wzorem i przykładem dla współcześnie żyjących Polaków. Takimi są dla nas właśnie Żołnierze Wyklęci. Naszą modlitwą uczciliśmy ich pamięć i to co uczynili dla naszej Ojczyzny. Prosiliśmy też Boga, by obudził w polskim narodzie pragnienie bycia wiernym tym zasadom, którym hołdowali wspominani Żołnierze Wyklęci. Zanosiliśmy do Boga modlitwę, by na naszych oczach dokonała się przemiana podobna do tej na Górze Tabor, o której to słyszeliśmy w czytanej podczas liturgii Ewangelii. By czas Wielkiego Postu był dla wszystkich Polaków czasem metanoi – wewnętrznej przemiany.
Po mszy św. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej zaprezentowały okolicznościowy program przygotowany pod kierownictwem p. Roberta Idzikowskiego, katechety i nauczyciela historii oraz p. Tomasza Sarniaka, nauczyciela muzyki.
{gallery}DZWykletych{/gallery}