Aktualności

JUBILEUSZ RADIA MARYJA

 

Pod patronatem Koła Przyjaciół Radia Maryja, działającego przy parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie, około 30 osobowa grupa pielgrzymów wraz z ks. Damianem Jabłońskim uczestniczyła 30 listopada 2013 roku w radosnym świętowaniu XXII rocznicy powstania Radia Maryja w Toruniu.

Naszą pielgrzymkę w Toruniu rozpoczęliśmy od zwiedzania imponującego kampusu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.
Z perspektywy 22 lat widać, jak natchnione przez Ducha Świętego było działanie o. dr Tadeusza Rydzyka, by obok radia i telewizji założyć uczelnię, ponieważ przyszłość mediów zależy jedynie od rzetelnie uformowanych ludzi. Nowoczesny kampus uczelni, na który składają się budynki dydaktyczne, biblioteka, kaplica czynna całą dobę i komfortowy akademik, przyciąga młodzież z całego świata. Wśród 500 studentów są młodzi Polacy z USA, Kanady, Białorusi, Ukrainy, Uzbekistanu a także cudzoziemcy przyjeżdżający w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus. Oprowadzający nas po obiekcie studenci z radością i dumą opowiadali o swojej uczelni, której nie zamieniliby na żadną inną. Byliśmy też w działającym na uczelni studenckim SIM Radio, skąd przekazaliśmy pozdrowienia dla naszych kapłanów, a także dla mieszkańców Gostynina, Szczawina Kościelnego i Suserza. W holu uczelni mogliśmy podziwiać piękną figurę Matki Bożej Niepokalanej, która kilka dni wcześniej została przywieziona z Wietnamu. Figura ta została wyrzeźbiona w białym marmurze i waży prawie 2,5 tony. Docelowo będzie umieszczona w Kaplicy Pamięci budowanej świątyni. Z Wietnamu przypłynął też rzeźbiony w róże ołtarz do dolnej kaplicy i drugi do górnego kościoła, również z białego marmuru, na którym wyrzeźbiona będzie z przodu Ostatnia Wieczerza według obrazu Leonarda da Vinci.

Po zwiedzeniu uczelni udaliśmy się na znajdujący się w pobliżu  teren budowy Świątyni p.w. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II, która powstaje jako wotum wdzięczności Bogu za pontyfikat naszego Papieża. Na teren budowy wchodziliśmy z wielką ciekawością i nieukrywanym wzruszeniem. Świątynia, chociaż jeszcze w stanie surowym, robi imponujące wrażenie. Byliśmy zachwyceni przepięknym witrażem w dolnym kościele, przedstawiającym bł. Jana Pawła II. Mogliśmy zobaczyć tylko cząstkę tego co będzie, ponieważ cały czas trwają tam prace budowlane. To niesamowite ile zdołano wybudować w ciągu niespełna 1,5 roku z dobrowolnych ofiar składanych przez ludzi. Na koronie świątyni zawieszone są dwie flagi – papieska z herbem bł. Jana Pawła II, bo kościół jest wotum wdzięczności za Jego pontyfikat oraz biało – czerwona, bo świątynię budują Polacy mieszkający w Polsce i w różnych krajach świata.

Po zwiedzeniu Świątyni udaliśmy się do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Bielanach w Toruniu. Obok świątyni zostało ustawionych kilka ogromnych namiotów dla przybywających licznie pielgrzymów. O godz. 1230  odmówiliśmy wspólnie modlitwę różańcową. Po modlitwie różańcowej obejrzeliśmy, trwający 2 godziny, przepiękny występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” , a o godz. 1500 odmówiliśmy Koronkędo Bożego Miłosierdzia.

Centralnym wydarzeniem uroczystości rocznicowych Radia Maryja była Msza Święta, która sprawowało 14 księży biskupów: ks. bp Andrzej Suski, pasterz Kościoła toruńskiego, ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, ks. bp Ignacy Dec ze Świdnicy, ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz z Drohiczyna, ks. bp Stefan Regmunt i ks. bp Paweł Socha z Zielonej Góry, ks. bp Jan Styrna z Elbląga, ks. bp Józef Szamocki z Torunia, ks. bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, ks. bp Romuald Kamiński z Ełku, ks. bp Józef Zawitkowski z Łowicza, ks. bp Stanisław Napierała z Kalisza, ks. bp Edward Frankowski z Sandomierza, ks. bp Ryszard Karpiński z Lublina. Eucharystię koncelebrowało ponad 100 kapłanów. Dziękczynnej Liturgii przewodniczył ks. bp Andrzej Suski ordynariusz toruński. Na rozpoczęcie Eucharystii ks. bp Andrzej Suski powiedział, że „sprawowaną Liturgią dziękujemy Bogu za Radio Maryja i jego ewangelizacyjną działalność oraz dziękujemy za Maryjny styl tej ewangelizacji.” Dziękował także za błogosławione owoce Roku Wiary, za ogłoszenie kanonizacji Jana Pawła II i za realizację budowy Świątyni w Toruniu. „Jakże nie dziękować za rosnącą liczbę słuchaczy Radia Maryja i widzów Telewizji TRWAM, za szerokie wsparcie społeczne dla tej Telewizji w jej słusznych dążeniach do miejsca na multipleksie. Nie dziękować za wszystkie dzieła, które powstały przy Radiu Maryja i służą naszemu Narodowi w kraju i na obczyźnie. Jakże też nie dziękować Bogu za troskę Episkopatu Polski, by katolicki głos Radia Maryja docierał do naszych domów jako głos radosnej nowiny, która umacnia wiarę i broni jej przed współczesnymi zagrożeniami” – mówił ksiądz biskup.

Przepiękną homilię w czasie Mszy Świętej wygłosił ks. bp Józef Zawitkowski. Szczególne miejsce w Jego homilii zajęli sami duchowni. Do kapłanów i biskupów skierował wezwanie „Obudźcie się” Bez odważnych kapłanów, biskupów Polska się nie obroni przed zalewem zła. Potrzeba przebudzenia, aby ktoś jeszcze raz powiedział „non possumus!”. „Obudźcie się ludzie nauki, ludzie kultury, nauczyciele, prawnicy, profesorowie!. Obudź się Polsko!” – wołał w homilii ks. bp Zawitkowski. Przestrzegał tez przed bezbożnictwem, życiem „jakby Boga nie było” i rewolucję gender. Zapowiadał też, że nastąpi nawrócenie tych, którzy walczą z Bogiem, Kościłem i ze wszystkim co polskie, co święte. Wzywał do miłości nieprzyjaciół. „Ucichną wichry i burze. Nam trzeba iść! Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję” – podkreślał nawiązując do wielkich Prymasów ks. kard. Augusta Hlonda i ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

To bardzo mocne wezwanie ks. bp Zawitkowskiego może stać się przełomowe dla naszej Ojczyzny i Kościoła w Polsce.

W czasie Mszy Świętej zanoszone były modlitwy za rządzących, świat pracy, prześladowanych za wiarę, o prawdę w mediach i odwagę dla katolików oraz o miejsce na multipleksie dla Telewizji Trwam.

Jak co roku Rodzina Radia Maryja wystosowała specjalny telegram do Ojca Świętego Franciszka, którego treść odczytał prof. Janusz Kawecki, przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja w Służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu.
W treści telegramu znalazły się słowa zapewnienia o stałej modlitwie całej Rodziny Radia Maryja w intencjach w intencjach Piotra Naszych Czasów, którego posługę w Kościele zawierzamy Maryi, Matce Kapłanów i Matce Kościoła.

Z Rzymu natomiast pozdrowił nas o. Michael Brehl, przełożony generalny Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. „ W duchu Nowej Ewangelizacji, do jakiej jesteśmy wezwani, cieszę się, że Radio Maryja może być tak potężnym narzędziem w głoszeniu ewangelicznego przesłania, w pobudzaniu do modlitwy i umacnianiu pełnego szacunku dialogu. Stawiam przed Wami wyzwanie – tak jak uczynił to Ojciec Święty w Asyżu  – abyście tym przesłaniem przede wszystkim żyli” – napisał ojciec generał.

Na zakończenie Eucharystii głos zabrał o. dr Tadeusz Rydzyk, który dziękując za udział w uroczystościach jubileuszowych wytyczył też zadania dla każdego z nas. „Od dzisiaj niech wszyscy z Rodziny Radia Maryja, kiedy gdzieś wyjdą, uśmiechną się do człowieka, nie będą ponurzy. Tam gdzie jest złość, tam jest diabeł, tam jest zło, tam trzeba Pana Jezusa, tam trzeba błogosławić”. „ Błogosławmy – nie złorzeczmy „ apelował do nas.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta Torunia, z prezydentem Michałem Zaleskim na czele oraz senatorowie i posłowie polskiego parlamentu i nasi europarlamentarzyści.

Uroczystości jubileuszowe ubogacali piękna muzyką i śpiewem: orkiestra koncertowa „Victoria” z Warszawy – Rembertowa oraz Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen” wraz z młodzieżą uczestniczącą w warsztatach muzycznych w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.

Natomiast w specjalnie przygotowanych, ogromnych namiotach, można było spożyć ciepły posiłek, wypić gorące napoje, a także zakupić toruńskie pierniki oraz dobre ksiązki, płyty i kalendarze.

Maria Przybysz

{gallery}radio/22rocznica{/gallery}

 

 

  

Dodaj komentarz