Aktualności

Maturzyści 2016 na Jasnej Górze

W dniach 15 – 16 kwietnia odbyła się pielgrzymka maturzystów diecezji płockiej na Jasną Górę. Maturzyści z Gostynina – z GCE, z PUL-u, z LO i “Elektryka” pojechali ze swoimi katechetami i nauczycielami w piątek, 15 kwietnia. Co zapadło im w pamięci? 

 

„Jest zakątek na tej ziemi, gdzie powracać każdy chce”.  Jasna Góra przez cały rok nieustannie przyciąga ogromne grupy ludzi, którzy pragną zawierzyć swoje sprawy w ręce Matki Bożej. Jednak na wiosnę to niezwykłe dla naszego narodu miejsce skupia niesamowitą rzeszę maturzystów z całej Polski. W tradycji Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego wpisał się już na stałe wyjazd młodzieży klas maturalnych do Częstochowy. Oczywistym powodem pielgrzymki na Jasną Górę jest zawierzenie Matce Boskiej egzaminu dojrzałości i prośby o pomyślność nie tylko w sesji maturalnej, ale także w dorosłym życiu . Nasza szkolna pielgrzymka odbywa się w ramach diecezjalnej Pielgrzymki Maturzystów na Jasną Górę, w której bierze udział kilkutysięczna grupa uczniów z klas maturalnych szkół ponadgimnazjalnych z Diecezji Płockiej. Pod opieką nauczycieli wychowawców oraz księdza Marcina Markiewicza braliśmy udział w programie, który tego dnia przeznaczony jest wyłącznie dla przyszłych abiturientów. Co nas z dwutysięczną rzeszą maturzystów w tym roku połączyło? Oto program :

1. Konferencja tematyczna – w tym roku prowadzona przez księdza Pawła Pawlukiewicza

2. Msza Święta w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej pod przewodnictwem księdza biskupa Romana Marcinkowskiego

3.Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich (oprawę liturgiczną przygotowała młodzież z różnych szkól, niesiony był krzyż ze Światowych Dni Młodzieży z 1991 roku).

Podczas pobytu na Jasnej Górze młodzi ludzie licznie uczestniczą w spowiedzi oraz nawiedzają obraz Najświętszej Maryi Panny, by prosić o dary Ducha Świętego na okres egzaminu maturalnego i dorosłego życia. Udział w pielgrzymce daje maturzystom okazję do wspólnej refleksji nad własną przyszłością, modlitewnego skupienia i integracji oraz przynosi nowe siły i motywację do nauki oraz pozytywnego działania.

Głównym wydarzeniem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem księdza biskupa Romana Marcinkowskiego. W homilii przytoczył on przykład Muńka Staszczyka, lidera zespołu T. Love, który jest ambasadorem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zgodnie z wyznaniami muzyka przypominał, że ten doświadczył w życiu codziennym zarówno dobra, jak i zła. „Doświadczenie zła osobowego spowodowało, że Muniek Staszczyk przekonał się, że jest też dobro, i to ono daje więcej szczęścia niż zło”, podkreślał hierarcha. Przypomniał on także młodym ludziom o konieczności posiadania drogowskazów w życiu – najlepszym z nich jest Dekalog, to on najlepiej organizuje nam relacje w życiu rodzinnym, narzeczeńskim, małżeńskim i społecznym.

My, maturzyści 2016 roku z GCE przekonani o tym, że Jasnogórska Pani otoczy nas płaszczem swej opieki z ogromnymi pokładami motywacji i nadziei wróciliśmy do wzmożonych obowiązków w szkole.

Karolina Piekarska

{gallery}maturzysci{/gallery}

Dodaj komentarz