1. Dziś NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ, zwana Niedzielą Palmową. Podczas Mszy Świętych święcimy palemki przypominające jerozolimskie gałązki słane pod stopy wjeżdżającego do świętego Miasta Mesjasza.
 2. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Biskup Płocki Piotr Libera zaprasza młodzież całej diecezji do Płocka. Podczas liturgii Ks. Biskup przekaże delegacjom
  z parafii tzw. kanonizacyjną iskrę miłosierdzia.
 3. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii. Są to już dni świąteczne, gdyż wspominamy i celebrujemy najważniejsze wydarzenia naszego odkupienia. Dlatego też, mimo iż są to dla wielu z nas jeszcze dni robocze, postarajmy się nie opuszczać tych nabożeństw. Porządek nabożeństw:
 4. WIELKI CZWARTEK – MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ – pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Liturgia o godz. 17.00. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 22.00. Po nabożeństwie KŻR będą czuwać
  z modlitwą różańcową.
 5. WIELKI PIĄTEK – LITURGIA MĘKI i ŚMIERCI PAŃSKIEJ. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Adoracja Krzyża, przeniesienie Ciała Pana Jezusa do Grobu – o godz. 17.00. Po liturgii – adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 22.00. O godz. 20.30 zapraszamy wszystkich na śpiew wszystkich trzech części Gorzkich Żali. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Apel ks. Biskupa – na dole ogłoszeń. Po nabożeństwie KŻR będą czuwać również z modlitwą różańcową.
 6. WIELKA SOBOTA – LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ. O godz. 20.00 rozpoczniemy uroczystą celebrację Wigilii Paschalnej – najważniejszej liturgii roku kościelnego. Po niej Msza święta Rezurekcyjna z Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Na nabożeństwo proszę przynieść świece. Zapraszamy na wspólną modlitwę o godz. 15.00 oraz na godzinę przed wieczorną liturgią. 
 7. NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO. Procesja rezurekcyjna o godz. 6.00,  a po niej pierwsza Msza św. Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Serdecznie zapraszam na tę Eucharystię wszystkich parafian. Asystę Procesyjną proszę o przygotowanie się do tej Uroczystości. Zapraszamy również dziewczynki do sypania kwiatkami. Msze św. w Wielkanoc – porządek niedzielny. Nie będzie Mszy św. o godz. 16.00.
 8. PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – tak jak w Wielkanoc.
 9. W Wielkim Tygodniu spowiadamy codziennie od 16.30. W Dni Triduum spowiadamy na godzinę przed rozpoczęciem nabożeństwa – kończymy 15 min. przed nabożeństwem. Podczas liturgii – nie będzie spowiedzi. 
 10. Ojciec św. Franciszek w czasie spotkania z polskimi Biskupami podkreślał, że żyjemy w czasach Bożego Miłosierdzia. Wyraził też zadowolenie z akcji „noc konfesjonałów”. W Wielki Piątek również
  w naszym kościele będzie można skorzystać z sakramentu pokuty. Księżą będą w konfesjonałach do godz. 24.00. Bardzo prosimy, aby nie odkładać spowiedzi na Wielką Sobotę.
 11. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły. Przypominamy, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Post ścisły to całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych
  i tytko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Tego dnia zaczynamy Nowennę przygotowującą nas do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
 12. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 13. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę od godz. 9.00 do 12.30 i od 14.00 do 16.00 co pół godz. W Zalesiu i w DPS-ie – o godz. 10.00.
 14. Serdecznie prosimy strażaków o zaciągnięcie straży honorowej przy Grobie Pana Jezusa. Wszystkich zachęcamy do Adoracji Ciała Pana Jezusa w Grobie.
 15. W dni TRIDUUM – kancelaria parafialna będzie nieczynna
 16. Odwiedziny osób starszych i chorych z posługą sakramentalną – w Wielki Wtorek, 15 kwietnia, od godz. 10.00 Prosimy o zgłoszenia naszych chorych w kancelarii lub zakrystii po mszach św. 
 17. Dzieci, które zbierały w Wielkim Poście jałmużnę do skarbonek, prosimy, by skarbonki złożyły w tym tygodniu podczas katechezy.
 18. Serdecznie dziękujemy p. Domżałowi i jego pracownikom za oczyszczenie metalowych części przy tabernakulum oraz przyrządów liturgicznych a p. Markowi Sajakowi za odnowienie krzyża do Drogi Krzyżowej.
 1. po świętach – 24 i 25 kwietnia na godz. 19.30 zapraszamy na wieczorne spotkania poświęcone pielgrzymkom bł. J.P. II do Ojczyzny. Będzie to nasze bezpośrednie przygotowanie do kanonizacji Ojca świętego.

 

Dodaj komentarz