Aktualności

Nowy krzyż przydrożny w Skokach

W czwartek, 7 sierpnia odbyło się w poświęcenie krzyża w Skokach. Liturgii Mszy św. w intencji mieszkańców wioski przewodniczył oraz dokonał poświęcenia krzyża ks. Proboszcz.

 

Krzyż stał od niepamiętnych czasów, postawionych przez przodków mieszkańców wioski Skoki. Niestety, „ząb czasu” – spowodował jego zniszczenie. Mieszkańcy postanowili postawić nowy krzyż, by „górował” nad wioską i przypominał jej mieszkańcom o Tym, Który „do końca ich umiłował” i oddał za nich swe życie właśnie na krzyżu. By przypominał, że mieszkańcy są ludźmi wierzącymi i swoją „obecnością” pomagał żyć wiarą na co dzień, być wiernymi Bożym przykazaniom. 

Uroczystość zgromadziła ok. 30 mieszkańców wioski. Ks. Proboszcz w homilii nawiązał do słów św. Jana Pawła II, które wypowiedział podczas Mszy św. w Zakopanem, niejako u „stóp” Giewontu, w czasie pielgrzymki do Polski w 1997 r.

“Będą patrzeć na Tego, którego przebili” – te słowa kierują nasz wzrok ku Krzyżowi świętemu, ku drzewu krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. “Nauka bowiem krzyża – jak pisze św. Paweł – która jest głupstwem dla świata, dla nas jest mocą Bożą” (por. 1 Kor 1,18). Rozumieli to dobrze mieszkańcy Podhala. I kiedy kończył się wiek XIX, a rozpoczynał współczesny, ojcowie wasi na szczycie Giewontu ustawili krzyż. Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Rzec można, iż ten jubileuszowy krzyż patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej: w kierunku Warszawy
i Gdańska”.

Parafrazując słowa Ojca św., ks. Proboszcz zachęcał, by mieszkańcy Skoków również często patrzyli na „Tego, którego przebili…” I by tak jak górale, czerpali z nauki tego krzyża.  Używając słów św. JP II zachęcał: „Umiłowani bracia i siostry, nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach,
w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujemy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności
i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz.”

I tak jak kiedyś papież podkreślał: „Ten krzyż patrzy dziś na Was i mówi waszej wiosce Sursum corda – „W górę serca!”.

Po zakończonej uroczystości odbyło się spotkanie przy herbatce, pełne radosnego dzielenia się doświadczeniem swojej wiary. 

{gallery}Skoki2014{/gallery}

Dodaj komentarz