Aktualności

Orszak Trzech Króli 2015

 

Ok. 1500 osób wzięło udział w pierwszym Orszaku Trzech Króli w naszym mieście.

Uroczystość rozpoczęła się Msza święta w naszym kościele. Przybyłych Królów z orszakami wprowadzili do świątyni: dziekan dekanatu gostynińskiego, ks. Ryszard Kruszewski oraz proboszcz parafii ks. Sławomir Wiśniewski. Przed rozpoczęciem dalszej wędrówki przybyli Goście (Trzej Królowie) uczestniczyli we Mszy św. Wszyscy trzej przystąpili do Komunii św.  

Po mszy św., tuż przed rozpoczęciem Orszaku,  Ks. Proboszcz przypomniał, że Król Kacper wyruszył na poszukiwania Dobra i odkrył, że Bóg złożył Dobro w ludzkim sercu. Król Melchior poszukiwał prawdy. W nauce i księgach znalazł odpowiedź, że Bóg jest Samą Prawdą. Król  Baltazar poszukiwał Piękna. Podziwiając piękno przyrody, odkrył, że to Bóg jest samym Pięknem i jednocześnie sprawcą wszelkiego piękna.

Po drodze do Betlejemskie stajenki i Bożego Dziecięcia Królowie napotkali żydowskiego króla Heroda. W przygotowanych jasełkach uczestniczy Orszaku przypomnieli sobie jaki przebieg miało przed laty to historyczne spotkanie. Czy pobudziło do refleksji, czy pomogło dostrzec, że i dziś nie brakuje wśród nas współczesnych Herodów, gotowych zabić dziecko, gdyż przeszkadza ich pojęciu „szczęścia”.

W dalszej drodze na przeszkodzie stanęła gromad „diabłów”. Kusili „papierosami” ale również i słodkościami. Przeciwwagą była grupa aniołów i śnieżynek. Również częstowali uczestników Orszaku cukierkami. Nad głowami trzymając transparent z hasłem: „UWAŻAJ, OD KOGO BIERZESZ”.

Królowie i uczestnicy Orszaku pokonali zło i podążyli dalej. Na rynku dostojnych Gości i cały orszak powitali: Burmistrz Gostynina – Paweł Kalinowski, Starosta Powiatu Gostynińskiego – Tomasz Matuszewski oraz Wójt Gminy Gostynin – Edmund Zieliński.

Podczas przemarszu kolędy grała Miejska Orkiestra Dęta.

Królowie i uczestniczy Orszaku przybyli do świątyni Maryi Matki Kościoła, gdzie zostali przywitani przez „Świętą Rodzinę”. Oddali pokłon Bożej Dziecinie i złożyli kosztowne dary: złoto, mirrę i kadzidło. Maryja z Józefem zaprosili wszystkich uczestników Orszaku na słodkości przygotowane przez firmę Dubielak.

Ks. Dziekan podziękował wszystkim uczestnikom Orszaku za piękne świadectwo wiary
i życzył, by również w codziennym życiu nie brakowało nikomu z nas odwagi w poszukiwaniu Boga – Dobra, Prawdy i Piękna. Byśmy też – tak jak Królowie – wracali ze spotkania z Bogiem inną drogą. Drogą pełną dobra, prawdy i piękna w naszym życiu.

 {gallery}OrszakTK{/gallery}

Dodaj komentarz