AktualnościOgłoszenia Parafialne

ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU / 27 lutego 2022 / OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębienia relacji z najbliższymi. Posileni na Świętej Wieczerzy wykorzystajmy dobrze czas dany nam przez Boga.

2 Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.

3. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.

4. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” (por. Rdz 3,19) lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” (Mk 1,15). Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia o godz. 7.00, 9.00 i 17.00.

5. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.

6. W sobotę, 4 marca, przypada liturgiczne święto Świętego Kazimierza, królewicza. Od 2018 roku sobota przed pierwszą niedzielą Wielkiego Postu z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest Dniem postu i modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.

7. Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne. Zapraszamy serdecznie na drogę krzyżową w piątki o godz. 16.00 dzieci, około godz. 17.40 młodzież i dorosłych; oraz na nabożeństwo gorzkich żali w każdą niedzielę o godz. 17.00. Podczas nabożeństw wielkopiątkowych zbierane będą ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.

8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:
– w czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów i nowe powołania o godz. w godz. od 17.30 do 19.00;
– w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa przed Mszą Świętą o godz. 17.00; spowiedź święta od godz. 16.00; do chorych będziemy jeździć od godz. 9.00;
– w sobotę wystawianie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 7.00; adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 9.00, zakończona Mszą Świętą w intencji KŻR. .

9. Najbliższa niedziela będzie pierwszą niedzielą Wielkiego Postu i pierwszą niedzielą miesiąca.

11. Pragniemy przekazać informacje dotyczące terminów uroczystości komunijnych. Pierwsza Komunia Święta odbędzie się 29 maja: o godz. 11.00 klasy III a i b ze Szkoły Podstawowej nr 1, o godz. 13.00 uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej nr 5 i ze Szkoły Podstawowej z Sierakówka. Uroczystość Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego 12 czerwca: o godz. 11.00 uczniowie klasy IV a, b, c ze Szkoły Podstawowej nr 1, o godz. 13.00 uczniowie klas IV ze Szkoły Podstawowej nr 5 i ze Szkoły w Sierakówku. Więcej informacji podamy za tydzień.

12. Sakrament bierzmowania odbędzie się w naszej parafii 5 czerwca o godz. 18.00. Spotkanie kandydatów odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 17.00.

13. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W ZWIĄZKU Z INWAZJĄ ROSYJSKĄ NA UKRAINĘ
W związku inwazją rosyjską na Ukrainę, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo potępiam działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa.
Jednocześnie – wraz z całym Kościołem w Polsce – wyrażam moją solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy.
W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji.
Jako Kościół w Polsce pragniemy przyjść naszym Braciom również z materialną pomocą, dlatego apeluję, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce będzie świadczona sukcesywnie i systemowo za pośrednictwem naszych instytucji charytatywnych – parafialnych, diecezjalnych i ogólnopolskich – w tym, przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.
Ponadto, proszę wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia.
Królowej Pokoju zawierzam losy Ukrainy i Polski, zapewniając wszystkich o mojej duchowej bliskości i modlitwie.
Warszawa, dnia 24 lutego 2022 roku
† Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Zgodnie z prośbą Ks. Abp. Stanisława Gądeckiego Biskup Płocki zarządza w Diecezji Płockiej zbiórkę ofiar do puszek, które za pośrednictwem Caritas Polska zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Zbiórki te powinny odbyć się w najbliższą niedzielę 27 lutego br. oraz w Środę Popielcową 2 marca br., po każdej Mszy Świętej. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wrażliwość i otwarte serce dla cierpiącego z powodu wojny narodu ukraińskiego. Te trudne sprawy polecajmy w naszej modlitwie przez wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Pokoju.

14. Zakończyły się prace przy wymianie rynien na całym budynku kościoła i plebanii. Koszt prac wyniósł 43955,45 (robocizna + materiały). Dziękujemy Firmie Halama za bezpłatne przekazanie desek potrzebnych do prac. W ostatnim tygodniu wpłynęło 4200 złotych z ofiar parafian przeznaczonych na ten cel. (Łącznie z ofiar zebraliśmy 9200 złotych) Za każdy grosz bardzo serdecznie dziękuję. Przed kościołem zamontowaliśmy 10 ławek.

15. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich.