Pielgrzymki

Pielgrzymka dzieci i młodziezy do Rostkowa

„I LOVE MY CHURCH”  (KOCHAM MÓJ KOŚCIÓŁ) tak brzmiało hasło tegorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Dzieci i Młodzieży do Rostkowa.

Do miejsca urodzin świętego Stanisława Kostki pielgrzymowały także dzieci z naszej parafii. Dnia 22 września rano wyruszyły dwa autokary wiozące dzieci wraz z opiekunami do Przasnysza. Większość młodych pielgrzymów stanowili chłopcy, którzy pełnią posługę ministrantów, oraz dziewczynki śpiewające w scholi.

Po dojechaniu do Przasnysza wszyscy udali się na plac przy kościele parafii p.w. św. Wojciecha. Tam było zawiązanie wspólnoty. Przy wspólnym śpiewie, tańcach wszyscy oczekiwali na wyjście kolejnych grup, które pokonując kilkukilometrową trasę miały dotrzeć do Rostkowa, rodzinnej miejscowości św. Stanisława Kostki. Grupa w której dzieci z naszej parafii miały pielgrzymować do obranego celu miała wyruszyć jako 13 i miała się składać z pielgrzymów dekanatu gostynińskiego. Przewodnikiem grupy był ks. Damian Jabłoński. Gdy wreszcie nadszedł wyznaczony moment wyruszyliśmy ze śpiewem i nadzieją w sercu, że dzięki Bożej pomocy dotrzemy szczęśliwie na miejsce. Nieodłącznym elementem każdej pielgrzymki jest śpiew, dlatego nie mogło go zabraknąć także i w drodze z Przasnysza do Rostkowa. Dzieci z naszej parafialnej scholi wraz z Panią Agnieszką Mularczyk śpiewając radosne piosenki i rymowanki, np. „Nie ma lepszego od pielgrzyma gostynińskiego” ,pomagały nam chwalić Pana Boga śpiewem, oraz promować naszą gostynińską grupę. Ponadto w czasie naszego marszu modliliśmy się Różańcem. W odmawianie modlitwy zaangażowali się rodzice, co było jednocześnie pięknym świadectwem i przykładem dla młodych pociech.
Gdy dotarliśmy do Rostkowa, cała nasza grupa udała się na plac za kościołem, gdzie miała być odprawiana Msza święta. Mogliśmy w chwilkę odpocząć, przygotować miejsce do godnego uczestniczenia, oraz skorzystać z sakramentu pokuty. Gdy ostatnia z grup dotarła na miejsce rozpoczęła się Msza święta. Eucharystii przewodniczył Biskup Płocki J.E ks. Biskup Piotr Libera. Natomiast homilię głosił Biskup Pomocniczy Diecezji Częstochowskiej J.E ks. Biskup Antoni Długosz, znany dzieciom z programu telewizyjnego „Ziarno”. Swoją homilię ks. Biskup Długosz oparł na porównaniu wiary, jej rozwoju do życia sportowców. Przytoczył wydarzenia sportowe, które w obecnym roku skupiały uwagę wielu milionów ludzi na całym świecie: Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, oraz Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Ksiądz Biskup Antoni jest znany z pięknego śpiewu. Dlatego także i tym razem nie mogło zabraknąć tego wymiaru. Podczas homilii zaśpiewał wraz z dziećmi piosenkę. Pewną nowością, którą dzieci mogły obserwować podczas Mszy świętej była oprawa muzyczna, którą przygotowała schola z parafii Dębsk. I nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie perkusista. Otóż na perkusji grał ubrany w sutannę ksiądz proboszcz tamtejszej parafii.
Po zakończonej Mszy świętej dzieci mogły na stojących przy kościele straganach zaopatrzyć się w pamiątki. Następnie dzięki wzorowej postawie Pań katechetek: Pani Dorocie Stępniak i Pani Elżbiecie Marciniak dzieci bezpiecznie udały się do autobusu. W drodze powrotnej dodatkową atrakcją była wizyta w Mc Donaldzie.
“Kocham Mój Kościół” oby tegoroczne hasło pielgrzymki znalazło swe przełożenie na konkretną rzeczywistość. Niech Kościół będzie kojarzony z domem, do którego chętnie się wraca, w którym każdy dobrze się czuje. Niech znajdzie przełożenie na zaangażowanie się w grupy parafialne: ministrantów, scholę, oazę, asystę procesyjną. Dodatkowo niech te słowa skłonią do refleksji rodziców, aby podjęli odpowiedzialność za wychowanie religijne swoich dzieci, najpierw pierwsi pokazując swoim dzieciom Kościół jako dom.
Pielgrzym

 

Dodaj komentarz