AktualnościPielgrzymki

PIESZA PIELGRZYMKA DO SUSERZA

15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia NMP odbyła się II Piesza Pielgrzymka z Gostynina do Suserza. W pielgrzymce wzięło udział ok. 150 pątników z obu gostynińskich parafii.

Pielgrzymkę poprowadził ks. Paweł Czarnecki z par. św. Marcina. Udział w pielgrzymce wziął również Proboszcz naszej parafii, ks. Sławomir Wiśniewski.

W drugiej połowie XIX wieku ziemię gostynińską nawiedziła epidemia cholery. Gdy okrutne żniwo zbierała w Żychlinie, wówczas mieszkańcy tego miasta udali się do oddalonego o 10 km kościoła w Suserzu i tutaj błagali o ratunek, pomoc i odwrócenie nieszczęścia. Odchodząc z Suserza, mieszkańcy Żychlina złożyli ślub, że jeżeli Matka Boża wyprosi im u Boga ocalenie, wówczas w pielgrzymce dziękczynnej pieszej będą przychodzili do kościoła  w Suserzu przed obraz Matki Bożej przez 100 lat. Po powrocie do Żychlina doświadczyli, iż epidemia wygasła.

Akta Grodzkie Gostynina lapidarnie potwierdzają: „Epidemia utrzymywała się od maja do sierpnia. Odtąd każdego roku pielgrzymka piesza na uroczystość Wniebowzięcia N.M.P. odbywa się”

Dowodem ciągłości kultu Matki Boskiej Suserskiej było ponowne ślubowanie parafian żychlińskich w 1952 roku, że przez następne 100 lat będą przychodzić w pieszej pielgrzymce z Żychlina do Suserza. Ślubowania złożono w czasie potężnej walki z Kościołem przez komunistyczne władze w kraju. W tym roku pielgrzymi z Żychlina przybyli do Matki Bożej Suserskiej po raz 161 w liczbie ok. 600 pątników.

Pielgrzymka gostynińska odbyła się po raz drugi. Przed rokiem grupa 27 osób udała się po raz pierwszy do Matki Bożej Suserskiej. Cieszymy się, że gostynińska pielgrzymka wzrosła liczebnie oraz, że uczestniczyło w niej dwóch kapłanów. Trasa pielgrzymki liczyła 18 km, wiodła poprzez Zalesie, Osowię oraz Modrzew, następnie lasami do Suserza.

Sumie odpustowej przewodniczył Biskup Alojzy Orszulik, Biskup Senior diecezji łowickiej. Na początku mszy prosił aby pielęgnować wiarę i miłość do Matki Bożej: “Nasza wiara powinna przechodzić na kolejne pokolenia”.

Kazanie wygłosił ks. Stanisław Banach z Głowna. Przypomniał, że za rok odbędzie się koronacja obrazu Matki Bożej Suserskiej. – Przybyliście tu aby nabrać siły i mocy. Zobaczcie, jaka siła płynie z tego obrazu. Zauważmy, że w dzisiejszej Ewangelii, Maria jest pątniczką, idzie do swojej krewnej. Idzie, aby zanieść Jezusa i służyć.

Za rok więc odbędzie się uroczysta koronacja obrazu Matki Bożej Suserskiej koronami papieskimi. Już dziś serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału za rok w 3 pieszej pielgrzymce do Suserza.

{gallery}pielgrzym/Suserz13{/gallery}