Aktualności

PRZYBYŁA DO NAS MATKA

Tysiące wiernych powitały Panią Jasnogórską na pułtuskim rynku. Wśród nich gostyniacy, także z naszej parafii. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz.

 

Bp. Piotr Libera, na specjalnym obrazku dołączonym „Gościa Niedzielnego” napisał:.„Jest z nami Maryja, Matka Pana! Radujmy się Jej obecnością w każdej wspólnocie parafialnej diecezji płockiej. Przy Najlepszej Matce przeżyjmy chwile osobistej modlitwy i zawierzenia. Niech Bóg przez Maryję pociąga nasze serca ku miłości, nadziei i pokojowi. O to się modlę i z serca Wam błogosławię” – napisał bp Libera.

Zabiły dzwony w całej diecezji, gdy w sobotę, 20 czerwca o 15.00 witano na pułtuskim rynku wędrujący po polskich diecezjach obraz Jasnogórski. Długa procesja ze sztandarami pułtuskich parafii, szkół i uczelni, 20 biskupów z kard. Kazimierzem Nyczem witali Matkę Bożą.

Maryję przywitał Biskup Płocki Piotr Libera. Bp Roman Marcinkowski odczytał telegram Ojca św.

Głos zabrali też samorządowcy: burmistrz Pułtuska i starosta powiatu pułtuskiego. Do obrazu podeszła też wielodzietna rodzina państwa Krysiaków z Pułtuska: łącznie 10 osób, aby w imieniu wszystkich rodzin powitać Maryję.

 – Jakże nie wspomnieć w tym miejscu wielkiego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, którego mądrość i otwarcie na działanie Ducha św. sprawiły, że pod koniec swojego pobytu w więzieniu w Komańczy, nie tylko napisał Jasnogórskie Śluby Narodu, do których będziecie sięgać w czasie wizytacji, ale także miał ideę, by poprzez nawiedzenie kopii obrazu jasnogórskiego przygotować Polskę do Millenium. Te dwie rzeczy były prawdziwym znakiem Ducha Świętego – przypomniał kard. Kazimierz Nycz w Pułtusku, gdzie rozpoczęła się peregrynacja kopii obrazu Jasnogórskiego po diecezji płockiej.

To właśnie owe śluby i peregrynacja, mówił dalej metropolita warszawski, nie tylko przygotowały Polskę do Tysiąclecia Chrztu ale pomogły przetrwać trudny czas komunizmu i prześladowania Kościoła.

W homilii kard. Nycz wyjaśniał, że peregrynacja Obrazu ma swój konkretny model i wzór. A jest nim wydarzenie, które nastąpiło po Zwiastowaniu, gdy Maryja poszła odwiedzić krewną Elżbietę.

– Maryja obdarowana, Matka Zbawiciela, kiedy wypowiedziała swoje fiat na zbawczą wolę Bożą, nie zostawia tej wiadomości dla siebie, ale idzie do swojej krewnej Elżbiet, która także oczekuje narodzenia Jana Chrzciciela, po to, żeby najpierw wyśpiewać dziękczynne Magnificat, nosząc pod sercem Jezusa Chrystusa. To wszystko dokonuje się jakby w rodzinnym gronie. To wnoszenie Chrystusa do rodziny, niedościgle realizowane przez Maryję, jest wzorem wszelkiego naszego ewangelizowania – mówił kard. Kazimierz Nycz.

Wskazując na te wydarzenia ewangeliczne, mówił o trzech wymiarach nawiedzenia: ewangelizacji, czyli zanoszenia Chrystusa innym, rodzinie, jako środowisku, gdzie najpilniej się to dokonuje i byciu świadkami Miłosierdzia, tak jak Maryja.

Metropolita w swojej homilii poświęcił wiele uwagi rodzinie, która najdoskonalszy wzór ma w Rodzinie z Nazaretu. – Dzisiaj wszystkie rodziny potrzebują zapatrzenia się w Maryję, zapatrzenia się w Rodzinę Nazaretańską, by także potrafiły wypowiadać swoje „fiat”, swoje „niech mi się stanie”, zwłaszcza wtedy, kiedy trzeba podjąć decyzję bardzo odważną, na przyjęcie kolejnego dziecka. Trzeba się zapatrzyć w Rodzinę Nazaretańską, gdy trzeba poświęcać bez granic czas, tak jak Józef i Maryja poświęcali rodzinie. Dzisiaj trwa walka o czas dla rodziny, o czym świadczy wołanie o przedszkola czynne jak najdłużej, a nawet w czasie weekendu – mówił.

Rodzina z Nazaretu, wyjaśniał dalej metropolita, powinna być wzorem także w trudnych sytuacjach zagubienia młodych ludzi. Maryja i Józef szukali Jezusa, gdy zaginął im w świątyni jerozolimskiej. – Ileż rodzin dzisiaj ma takie sytuacje, gdy zgubiło się dziecko, nie tylko w sensie fizycznym, ale pogubiło się moralnie i religijnie. Wtedy trzeba szukać! Jak szukać? Przede wszystkim codziennym przykładem swojego życia, bo inaczej nie znajdziecie pogubionych dzieci”.

Najbliższy rok w diecezji płockiej należy do Maryi. Od  Pułtuska rozpoczęła się peregrynacja obrazu Pani Jasnogórskiej – wielkie święto Matki Bożej Częstochowskiej, bo w każdej parafii będą odprawione uroczyste Msze ku Jej czci, Apel Jasnogórski, procesje i śpiewy częstochowskie.

Od początku uroczystości ikonie Jasnogórskiej, oprócz księgi Ewangelii, towarzyszył płonący kaganek wiary. I tak będzie w każdej parafii. Również w naszej. Na zakończenie Mszy św. księża proboszczowie z delegacjami parafii otrzymali kaganek – diecezjalny znak nawiedzenia i zadanie, aby przy Maryi rozpalić w sobie i wokół siebie wiarę, nadzieję i miłość.

W Uroczystości uczestniczyli: ks. Proboszcz, ks. Damian oraz ok. 30 parafian.

{gallery}NawiedzenieMB{/gallery}

Dodaj komentarz