Aktualności

REKOLEKCJE POWROTEM DO BOGA

Istnieje taki szczególny czas w roku, w którym my chrześcijanie przygotowujemy się do przeżycia jakiegoś ważnego wydarzenia. Do tych okresów niewątpliwie należy Adwent i Wielki Post. W tym bowiem czasie oczekujemy na Boże Narodzenie oraz Zmartwychwstanie Pańskie. A jednym z elementów owocnego oczekiwania jest przygotowanie swojego wnętrza i serca na piękne chwile spotkania z Jezusem. Jednym ze środków, które mają temu służyć są parafialne rekolekcje.

Stanowią one wyjątkowy czas osobistej refleksji, powrotu do Boga, do drugiego człowieka i do siebie samego.

W tym roku w Adwencie w dniach od 9 do 11 grudnia parafia nasza przeżywała również czas dorocznych rekolekcji. Poprowadził je ksiądz Piotr Marzec wicedyrektor i wychowawca w szkołach katolickich w Sikorzu oraz asystent diecezjalny Akcji Katolickiej. Podczas rekolekcji towarzyszyły nam postacie: błogosławiony biskup Leon Wetmański, błogosławiony Honorat Koźmiński i inne. Zgłębialiśmy także słowa papieża Franciszka, wygłoszone podczas pielgrzymi na ŚDM.

Podczas rekolekcji było również wiele okazji do skorzystania z sakramentu pokuty. W czasie tegorocznych rekolekcji, jak zawsze nie zabrakło nabożeństw dla poszczególnych grup wiekowych. I tak swoje spotkania z odpowiednimi naukami miały: dzieci starsze i młodsze, młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna, osoby chore i starsze, a także inni dorośli.

Jak skorzystaliśmy z tego daru? Czy wykorzystaliśmy tę szansę by powrócić do jedności z Bogiem i bliźnimi? Jakie są owoce tegorocznych rekolekcji, nie tylko te zewnętrzne, ale przede wszystkim duchowe? …

Świadectwo:

Dla mnie czas każdych rekolekcji to czas sprzątania swego serca z tego co złe na święta. Ks. Piotr Marzec w swych przebogatych kazaniach przypomniał przede wszystkim, że w czasie świąt najważniejszy jest Pan Bóg, a droga do niego wiedzie przez Maryja.

Jednak to, co mnie uderzyło to, że zwrócił uwagę, że to właśnie my ludzie powinniśmy być dla siebie na wzajem ważni i lepsi, a przede wszystkim starać się, aby tak było.

Zapewne każdy z nas nie chciał by podejmować gości w czasie świąt przy pustym stole, to tak samo pomyślmy, aby w naszym sercu było miejsce dla Boga i drugiego człowieka.

                                                                                        Mariusz Wasielewski

 

{gallery}Adwent/rek16{/gallery}

Dodaj komentarz