W specyfikę każdego z okresów liturgicznych wpisane są określone zwyczaje, praktyki oraz okolicznościowe modlitwy czy nabożeństwa. W czasie adwentu do charakterystycznych praktyk religijnych należą odprawiane wczesnym rankiem Msze święte o Matce Bożej zwane roratami. Tegoroczne roraty odbywają się pod hasłem „Drzewo życia. Chrzest źródłem miłosierdzia.”

 

Obecna tematyka rorat skupiona jest wokół historii chrześcijaństwa w Polsce. Stajemy codziennie przed „drzewem życia” chrześcijanina i staramy się  krok po kroku przechodzić tą drogę chrześcijańskiego życia. Na tej drodze, oprócz Maryi towarzyszą nam również święci, którzy przyczynili się do założenia i utrwalenia wiary chrześcijańskiej w ojczyźnie. Są to m.in.: św. Wojciech, św. Jacek, św. Jadwiga, św. Faustyna… Myślę,  że jest to również nawiązanie do życia każdego z nas, abyśmy byli prawdziwymi świadkami Chrystusa w czasie Roku Miłosierdzia.

Bardzo konkretnie podczas rorat przypominamy sobie o 1050. rocznicy chrztu Polski, tym samym powstania państwa polskiego. Chcemy też włączyć się w przeżywanie tego jubileuszu, który rozpoczęliśmy pierwszą niedzielą adwentu.

Codzienne Msze św. roratnie związane są również z różnego rodzaju pytaniami kierowanymi do dzieci. Dotyczą one nie tylko 1050- lecia chrztu, ale także historii naszej ojczyzny oraz dziejów zasłużonych dla niej świętych, których sylwetki poznajemy podczas rozważań roratnich.

Podczas codziennych Mszy św. odprawianych w naszym kościele o godz. 6.50 gromadzimy się, by aktywnie czuwać w oczekiwaniu na przyjście Pana. Przychodzimy z zapalonymi lampionami symbolizującymi nasze dążenie do przezwyciężenia mroków: nie tylko tych zewnętrznych ale przede wszystkim naszych wewnętrznych, duchowych mroków grzechów, wad czy słabości. Codziennie więc przychodzimy ma ranne Msze roratnie, by nie tylko polecać Bogu nasze intencje ale też z ciekawością poznawać nowe wydarzenia z dziejów chrześcijaństwa Polsce.

Na tegorocznych roratach szczególnie chętnie gromadzą się dzieci, które każdego dnia otrzymują pamiątkowe obrazki do wklejenia na specjalnej planszy, a także wygrywają atrakcyjne nagrody w naszych roratnich konkursach i otrzymują inne ciekawe niespodzianki.

ks. Wojciech

{gallery}roraty2014/ror15{/gallery}

Dodaj komentarz