W sobotę 14. października na Cmentarzu Ewangelicko – augsburskim w Gostyninie odbyło się spotkanie ekumeniczne.

 

„Nie pytajcie kto był przyjacielem, a kto wrogiem.

Tysiące bohaterów wiernych przysiędze padło w zawziętej walce,

Ofiary spoczęły w rzędach grobów – anioł śmierci

Przygarnął ich w niebie wolnych od nienawiści”

Powodem spotkania modlitewnego było odnowienie pomnika postawionego żołnierzom, którzy zginęli podczas walk prowadzonych na naszym terenie w czasie I Wojny Światowej. W efekcie tych walk zginęli żołnierze, którzy zostali pochowani na cmentarzu Ewangelickim w Gostyninie. Dzięki staraniom pana Karla Fuchsa, społecznego opiekuna Cmentarza ewangelickiego który od lat opiekuję się tym cmentarzem, a zwłaszcza właśnie pomnikiem poświęconym tym żołnierzom – władze samorządowe ten pomnik pięknie odrestaurowały.

Modlitwa zgromadziła kapłanów: pastora parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Płocka, ks. Szymona Czombera, który przewodniczył modlitewnej części pamiątkowej uroczystości. Obecni byli również ks. Ryszard Kruszewski, dziekan dekanatu gostynińskiego i proboszcz parafii, na terenie której umiejscowiony jest cmentarz, ks. Sławomir Wiśniewski, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego oraz ks. Włodzimierz Piętka, redaktor naczelny wkładki płockiej do Gościa Niedzielnego, jednocześnie kapłan w odpowiadający w imieniu Biskupa Płockiego za kontakty z innym wyznaniami. Każdy z kapłanów odczytał Słowo Boże, Pastor i ks. Dziekan odmówili stosowne modlitwy. Całość uroczystego nabożeństwa zakończyła modlitwa „Ojcze nasz” i błogosławieństwo obecnych duchownych. Po modlitwie zapalono znicze i złożono kwiaty.

W Uroczystości uczestniczyła rodzina pana Karla Fuchsa z Niemiec oraz przedstawiciele wspólnot ewangelickich z Gostynina, Gąbina, Płocka oraz Żychlina. Władze Miasta reprezentowała pani Wiceburmistrz.

Przybyli goście zostali zaproszeni na Zamek Gostyniński, gdzie mogli obejrzeć wystawę przygotowaną przez pana Karla oraz wysłuchać jego refleksji związanych z historią działań wojennych w okolicach Gostynina podczas I Wojny Światowej.

 

 

Dodaj komentarz