Aktualności

Spotkanie z misjonarzem ks. Radosławem Zawadzkim

W środę 2 października 2013r. gościliśmy w  Szkole Podstawowej nr 1 w Gostyninie  misjonarza z diecezji płockiej księdza Radosława Zawadzkiego. Było to już nasze drugie spotkanie, pierwszy raz ksiądz był u nas 18 października 2011 roku. Ksiądz jest misjonarzem w Peru w mieście Iquitos.  W pierwszej części spotkania ksiądz „zabrał nas w ciekawą podróż po Peru”.

 

 Na podstawie filmu i wielu zdjęć poznaliśmy przyrodę tego kraju: rzekę Amazonkę, które jest piękna, ale i bardzo groźna podczas powodzi, kolorowe i egzotyczne zwierzęta ( papugi, motyle, węże, krokodyle, małpy, żółwie). Ksiądz pokazał nam strój peruwiańskich Indian, pióropusz i dzidę do polowania. Dowiedzieliśmy się jak przyrządzić zupę z żółwie, danie z małpy i krokodyla. Po tej ciekawe wycieczce geograficznej ksiądz opowiedział nam jak wygląda codzienne życie mieszkańców w Peru, jak obchodzą Święta Bożego Narodzenie, Niedzielę Palmową, Wielkanoc. Jest to bardzo kolorowy i wesoły pomimo biedy naród. Dzieci z koła misyjnego pytały o „swojego podopiecznego” Karlosa, którego wspierają duchowo i materialnie. Organizują kiermasze ciast, sprzedają pierniczki i ciastka wielkanocne, z których dochód jest przeznaczany na szkołę dla Karlosa. Ksiądz powiedział, że Karlos jest dziś bardzo dobrym uczniem.

Ma motywację do nauki, „bo wie, że są dzieci, które o nim myślą i mu pomagają”. Ksiądz po każdym semestrze przegląda oceny Karlosa, ma same piątki. W Peru rok szkolny składa się z trzech semestrów a jeden semestr kosztuje około 70 zł. Uczniowie do szkoły chodzą w mundurkach: biała koszula i szare spodnie. Na zakończenie spotkania wspólnie pomodliliśmy się za misjonarz pracujących na misjach. Ksiądz odmówił modlitwę „Zdrowaś Mario” po hiszpańsku. Opiekun koła misyjnego pani Elżbieta Marciniak podziękowała księdzu Radosławowi Zawadzkiemu za ciekawe spotkanie i zaprosiła na kolejne za dwa lub trzy lata (księżą misjonarze przyjeżdżają na urlop do Polski raz na dwa lub trzy lata).

 {gallery}kolomisja/misja{/gallery}

Dodaj komentarz