Aktualności

Srebrny Jubileusz Radia Maryja

W sobotę 3 grudnia 2016 roku 36 osobowa grupa pielgrzymów z Gostynina, ze Szczawina Kościelnego oraz Białotarska uczestniczyła w radosnym dziękczynieniu za 25 – lecie Radia Maryja w Toruniu.

Z Gostynina wyjechaliśmy o godz. 8 rano autokarem z p. Janem Krzywoszonkiem. Bożego błogosławieństwa na szczęśliwą i bezpieczną podróż udzielił pielgrzymom ks. Wojciech Piórkowski. Po przybyciu do Torunia naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy od odwiedzenia sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, tego szczególnego wotum Rodziny Radia Maryja za Papieża Polaka. Chcieliśmy zobaczyć, co nowego zostało zrobione od czasu kiedy to ostatni raz odwiedzaliśmy świątynię. Za każdym razem widać ogromne postępy w realizacji tego dzieła. W zwiedzaniu świątyni pielgrzymom pomagali członkowie Bractwa św. Jana Pawła II, odziani w piękne morskie peleryny z naszytym herbem Papieża Polaka. Po zwiedzeniu świątyni udaliśmy się do hali widowiskowo-sportowej przy ul. Bema, gdzie odbywały się główne uroczystości rocznicowe Już z daleka witał nas ogromny podświetlany napis pojawiający się na budynku: „25 lat Radia Maryja. Witamy i pozdrawiamy”. Ogromna hala widowiskowo – sportowa powoli wypełniała się ludźmi przybyłymi z całego kraju i zagranicy. Uroczystości jubileuszowe rozpoczynał bogaty program artystyczny w wykonaniu zespołów – zwycięzców Festiwalu Folklorystycznego Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych zorganizowanego przez Fundację Nasza Przyszłość. O godz. 1230 odmówiliśmy wspólnie modlitwę różańcową. Po modlitwie różańcowej obejrzeliśmy wspaniały koncert – widowisko „Piękna nasza Polska cała” w wykonaniu Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
O godz. 15
00 odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Głównym punktem rocznicowego dziękczynienia Radia Maryja była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wraz z nim Eucharystię celebrowało 19 biskupów, liczni kapłani przybyli z pielgrzymami oraz dyrektor Radia Maryja O. dr Tadeusz Rydzyk.
W wygłoszonej homilii ks. bp. Marek Jędraszewski zwracał uwagę na rolę Radia Maryja, które jest przekazicielem nauczania pozostawionego nam przez Jana Pawła II. Powstanie przed 25 laty Radia Maryja nazwał wydarzeniem prawdziwie epokowym dla Kościoła katolickiego w Polsce. „Radio Maryja stało się głosem tych wszystkich Polaków, których rodzące się od 1989r. społeczeństwo liberalne chciało wykluczyć i zmusić do milczenia” – podkreślał metropolita łódzki. Dziękował również o. Tadeuszowi Rydzykowi i Jego współpracownikom za miłość do Matki Najświętszej i codzienną modlitwę różańcową. Dziękował za miłość do Kościoła, dzięki której w tylu domach rozbrzmiewa codziennie katolicki głos oraz za miłość do Ojczyzny, która uczy nas żarliwego patriotyzmu.

Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił zespól Lumen

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na czele oraz władze samorządów lokalnych. Prezydent Pan Andrzej Duda podkreślił, że przyjechał podziękować za wielkie dzieło wspólnoty, miłosierdzia i budowania polskiego społeczeństwa oraz siły polskiej państwowości. W przerywanym licznymi oklaskami przemówieniu stwierdził że „ skoro Święty Papież Jan Paweł II codziennie Panu Bogu dziękował za istnienie Radia Maryja, to po 25 latach wypada, żeby prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podziękował Panu Bogu i tym, którzy Radio Maryja stworzyli”.

Następnie głos zabrał ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. W żywym i pełnym humoru przemówieniu opowiedział o początkach Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, którego jest przewodniczącym. Nawiązując do podziękowania prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za posługę Radia Maryja, stwierdził, że zbyt długo Radio Maryja musiało czekać na to podziękowanie ze strony państwa. Wyliczając zasługi toruńskiej rozgłośni podkreślił, że Radio Maryja jest dla emigracji największym nośnikiem polskości, kultury, historii i języka.

Specjalne błogosławieństwo i przesłanie do twórców i słuchaczy Radia Maryja skierował także Ojciec Święty Franciszek. Listy z okazji rocznicy Radia Maryja wystosowali także prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Beata Szydło. Pani premier przekazała serdeczne gratulacje wszystkim twórcom Radia Maryja i kontynuatorom „swoistej misji specjalnej, jaką jest ewangelizacja”. „ Dzisiaj widzimy, że ta na początku istnienia niewielka stacja stała się zaczynem spraw wielkich” – napisała Pani premier.

Pielgrzymi mogli na miejscu spożyć ciepły posiłek, nabyć ciekawe książki, kupić toruńskie pierniki. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko „Naszego Dziennika”, gdzie Święty Mikołaj rozdawał sobotnie wydanie gazety, cudowne Medaliki, a dzieciom lizaki.

Po zakończonych uroczystościach pełni radości i optymizmu wracaliśmy do Gostynina, dziękując Panu Bogu za ten pięknie przeżyty dzień śpiewem i modlitwą.

Organizatorem pielgrzymki było Koło Przyjaciół Radia Maryja, działające przy parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie.

Maria Przybysz

{gallery}radi/25rocznica{/gallery}

Dodaj komentarz