Aktualności

Uroczysta koronacja obrazu Matki Bożej Suserskiej

W ciepłej i słonecznej piątkowej aurze, 15 sierpnia 2014r. w Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Suserzu, odbyła się wyjątkowa uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Suserskiej. Od wieków obraz słynie z łask i cudów. 

Od ponad 162 lat jest celem pielgrzymów z Żychlina, którzy najpierw z prośbą, a potem z wdzięcznością, co roku udają się do Suserza z pielgrzymką. Koronacja potwierdzona została autorytetem Papieża Franciszka i dokumentem Kongregacji Watykańskiej do Spraw Kultu Bożego i Sakramentów. W marcu br. Papież Franciszek pobłogosławił papieskie korony na prośbę biskupa łowickiego Andrzeja F. Dziuby.

W drugiej połowie XIX wieku pobliską ziemię Żychlińską ogarnęła epidemia cholery. Ofiarami choroby były całe rodziny. Dlatego w roku 1852, mieszkańcy Żychlina i okolic, udali się w pieszej pielgrzymce do Suserza, aby wyprosić u Boga za Jej wstawiennictwem ocalenie. I złożyli ślubowanie, że jeśli Matka Boża wyprosi odwrócenie tej strasznej zarazy, to przez sto lat będą przychodzić do Suserza, przed Jej wizerunek i dziękować za ocalenie. Po powrocie pielgrzymki rzeczywiście epidemia wygasła, co też potwierdzają Akta Grodzkie Gostynina.

Minęło sto lat i dotrzymane zostało ślubowanie, więc w 1952 roku, pielgrzymi z Żychlina
i okolic, złożyli je ponownie i tak przez następne sto lat, będą przychodzić w pieszej pielgrzymce, przed cudowny obraz. W historii Żychlina jest to tradycja naprawdę wyjątkowa i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Od trzech lat do Suserza pielgrzymują także mieszkańcy Gostynina i okolic. W tym roku w pieszej pielgrzymce wędrowało ok. 150 osób.

Pątnicy z Gostynina do Suserza przybyli pod przewodnictwem księdza Wojciecha Piórkowskiego z naszej parafii. Na drugim postoju w Modrzewiu do grupy dołączył proboszcz ks. Sławomir Wiśniewski. Na miejscu witał gostyninian ks. dziekan Ryszard Kruszewski.

Do Suszerza z okazji koronacji pielgrzymowało około 5 tysięcy osób z Żychlina, Krośniewic, Piątku, Łowicza, Skierniewic, Mszczonowa i wielu innych miejscowości.

Przed uroczystą mszą świętą znany krytyk literacki Waldemar Smaszcz wygłosił wykład zatytułowany “Polska pobożność maryjna. Punktualnie o godz. 12.00 wyruszyła procesja liturgiczna do ołtarza polowego. W procesji strażacy nieśli obraz z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus oraz korony poświęcone wcześniej w Watykanie przez papieża Franciszka.

W samo południe rozpoczęła się msza święta koronacyjna. Słowa powitania do wszystkich zebranych skierował biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba. Eucharystii przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, a koncelebrowali ją: metropolita łódzki
abp Marek Jędraszewski, ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba biskupi seniorzy diecezji łowickiej oraz liczni prezbiterzy. Delegatem Biskupa Płockiego był bp pomocniczy Roman Marcinkowski. Homilię wygłosił  ks. biskup Wiesław Alojzy Meringa, Ordynariusz Diecezji Włocławskiej.

W homilii powiedział m.in. że w życiu chrześcijanina na pierwszym miejscu musi być Bóg. Wszystko zależy w naszym życiu od tego, na którym miejscu w naszym życiu postawimy Boga – mówił biskup włocławski.

– To nie Matce Najświętszej są potrzebne te korony – tak naprawdę my ich potrzebujemy, żeby wyrazić naszą miłość do Matki Odkupiciela. Chcemy w ten sposób podziękować Jej za stałą opiekę nad nami – mówił biskup.

Został odczytany dekretu Kongregacji Watykańskiej do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Kanclerza Kurii Diecezjalnej Łowickiej, zabrzmiały fanfary, po których nastąpił akt koronacji.

Po słowach modlitwy koronacyjnej Bp łowicki Andrzej F. Dziuba, Abp Stanisław Gądecki i Abp Marek Jędraszewski podeszli do obrazu i nałożyli korony na wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem.

Biskup Łowicki pod koniec mszy św. dokonał aktu zawierzenia: „Najświętsza Maryjo Panno Suserska! W Twoje dłonie składamy nasze serca, myśli, słowa i czyny. Ucz nas wiary, nadziei i miłości. Prowadź nas po drogach przebaczenia i jedności. Oddalaj od nas zwątpienie, broń nas przed złem. Matko, prowadź nas do Chrystusa, abyśmy w Nim i przez Niego doszli do Ojca w jedności Ducha Świętego. Amen.”

Podczas Mszy św. dary do ołtarza nieśli m. in. przedstawiciele samorządu Szczawina Kościelnego, Żychlina z burmistrzem na czele, starosta i wicestarosta Powiatu Gostynińskiego, przedstawiciele pielgrzymki żychlińskiej i gostynińskiej. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe straży i szkół z Gminy Szczawin Kościelny, z Gostynina oraz poczet sztandarowy Gminy Żychlin.

Uroczystość była wyjątkowa i na pewno pozostanie na długo w pamięci wszystkich pielgrzymów. 

za udostępnienie zdjęć dziękujemy p. Andrzejowi Adamskiemu

{gallery}pielgrzym/Suserz14{/gallery}

Dodaj komentarz