Aktualności

VIII Rodzinny Rajd Rowerowy im. św. Jana Pawła II

1 maja odbył się 8. Rodzinny Rajd Rowerowy im. św. Jana Pawła II. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, uczestnicy rajdu pojechali śladami pamięci ofiar II wojny światowej oraz ofiar katastrofy smoleńskiej na gostynińskiej ziemi.

Przed wyjazdem na parkingu kościelnym wykonano pamiątkowe zdjęcie uczestników ustawionych w znak JP II. Obecni policjanci rozdawali ulotki poświęcone bezpiecznemu poruszaniu się po drogach.
Jak co roku uczestników rajdu prowadził ks. Proboszcz, stawkę zamykał burmistrz miasta, Paweł Kalinowski.
Pierwszym przystankiem na drodze Rajdu było miejsce poświęcone mordowi katyńskiemu i tragedii smoleńskiej. Dalej trasa rajdu prowadził przez Drzewce(mały cmentarzyk 10 zamordowanych), Zalesie (stary cmentarz gruźliczy, na którym również pochowano pomordowanych podczas wojny pacjentów szpitala oraz pomnik przy bramie wjazdowej na teren szpitala, upamiętniający ścięcie przez toporem przez Niemców 4 pracowników szpitala). Następnie uczestnicy Rajdu pojechali na Kraśnicę, gdzie w lesie znajduje się miejsce upamiętniające 10 zamordowanych mieszkańców Gostynina. Kolejny punkt pamięci narodowej to pomnik Powstańców styczniowych na Gaśnem. W każdym z tych miejsc nadleśniczy Jacek Liziniewicz – także uczestnik Rajdu – opowiadał historię związaną z danym miejscem. Ks. Proboszcz poprowadził przy każdej z tych stacji modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz modlitwą wieczny odpoczynek… . 
W kościele w Lucieniu odmówiono litanię loretańską. Na starym boisku „Błyskawicy” Lucień, na rowerzystów czekał bigos przygotowany przez GCE i smaczne słodkie bułeczki, Po posiłku chętni ruszyli do tańca w rytmie Belgijki. Przy ognisku organizatorzy przeprowadzili konkurs wiedzy związany z poznawanymi miejscami oraz z JPII, przeplatany śpiewem pieśni patriotycznych.
Trzydziestokilometrowy rajd zakończył się przy pomniku św. Jana Pawła II, gdzie rowerzystów przywitał i pobłogosławił ks. Kamil Kowalski, wikariusz parafii p.w. św. Marcina.
W rajdzie wzięło udział ok. 180 uczestników.
Organizatorzy Rajdu serdecznie dziękują wszystkim, którzy pomogli przygotować i zorganizować rajd oraz zapewnić bezpieczeństwo.
Dziękujemy firmom braci Dubielaków, piekarni p. Broda, p. Janickim, właścicielom hurtowni „Cytrus” i hurtowni warzywniczej, GCE za przygotowanie smacznego bigosu, Gimnazjum nr 1 za użyczenie termosów, p. Mikołajczykowi i jego pracownikom, co roku wspierających rajd od strony sprawności rowerów. Dziękujemy OSP Gostynin za umożliwienie zrobienia zdjęcia JPII, a panom Benedyktowi Józkowiakowi i Andrzejowi Adamskiemu za wykonane zdjęcia.
Bardzo serdecznie dziękujemy gostynińskiej Policji za czuwanie nad bezpieczeństwem naszego Rajdu. 

{gallery}Rajd18{/gallery}

Dodaj komentarz