Aktualności

Wielka Pokuta na Jasnej Górze

W sobotę 15 października na Jasnej Górze miała miejsce Wielka Pokuta. Była to całodniowa modlitwa przebłagania za grzechy z udziałem ponad 100 tyś. ludzi. Wśród nich była również grupa 45 osób  z naszej parafii.

 

Główną ideą Wielkiej Pokuty było przeproszenie i przebłaganie Boga za grzechy, ponieważ – jak mówił prowadzący spotkanie, salezjanin ks. Dominik Chmielewski- tylko pokuta ma moc uwolnić Boże Błogosławieństwo i Boże Miłosierdzie. Na początku, po godzinie 11 wysłuchaliśmy konferencji dwóch misjonarzy z Brazylii: o. Antonello i o. Henrique.

Następnie, po godzinie 15, po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego, wysłuchaliśmy konferencji ks. Piotra Glasa- egzorcysty pracującego w Anglii. „Stajemy w obliczu ostatecznej konfrontacji między Kościołem a anty-Kościołem” – modlił się ks. Glas, cytując słowa św. Jana Pawła II. Kapłan prosił o wstawiennictwo polskich świętych i błogosławionych, w tym kanonizowanego niedawno św. Stanisława Papczyńskiego. „Wołaj Polsko, o zmiłowanie nad grzechem twoim” – dodawał kapłan.

O godzinie 16 miała miejsce uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego- przewodniczącego KEP. W homilii arcybiskup Gądecki podkreślił potrzebę szczególnej publicznej pokuty za grzechy, które – choć indywidualne – mają wymiar społeczny.Kościół, głosząc naukę o grzechu, mówi jednocześnie o Bogu przebaczającym i wskazuje drogę powrotu do Niego. Dlatego też Kościół nawołuje czasami do szczególnej pokuty społecznej, przypominając nam, że pokuta indywidualna w pewnych sytuacjach nie wystarcza” – mówił przewodniczący Episkopatu Polski.

Wskazał także, że Wielka Pokuta to przebłaganie za wszystkie grzechy popełnione w Polsce. „Suma grzechów osobistych popełnionych przez wiele osób tworzy sytuację grzechu, a ona domaga się najczęściej publicznej pokuty” – powiedział arcybiskup metropolita. 

Następnie uczestniczyliśmy w przebłagalnej adoracji Najświętszego Sakramentu. W czasie tego wieczoru modliliśmy się o przebłaganie Boga za własne, osobiste grzechy, a także za grzechy całego narodu: pijaństwo, aborcję, narkomanię, zawiść i inne grzechy społeczne.

„To było potężne wołanie do Boga o miłosierdzie, wołanie pełne wielkiej wiary, wołanie z mocą. Oby wydało owoc w postaci przemiany serc zarówno konkretnych osób jak i całego naszego narodu”- mówią uczestnicy wydarzenia.

{gallery}wielkapokuta16{/gallery}

Dodaj komentarz