Aktualności

WIELKI PIĄTEK 29.03.2018 R.

Wielki Piątek jest dla wszystkich wierzących dniem szczególnej zadumy i refleksji. Obchodzimy bowiem pamiątkę dnia w którym nasz Pan oddał za nas swoje życie. Kościół tego dnia nie sprawuje Eucharystii koncentrując się na rozważaniu męki i śmierci Chrystusa i przypominając nam cenę jaka została zapłacona za nasze zbawienie.

Cała Liturgia skoncentrowana jest dziś na Krzyżu i jego zwycięstwie. W liturgii słowa, podobnie jak w niedzielę Palmową wsłuchujemy się  w opis męki Jezusa. Po modlitwie wiernych nastąpił kulminacyjny moment obrzędów Wielkiego Piątku – adoracja Krzyża. To czas aby oddać Jezusowi hołd poprzez ucałowanie znaku Jego męki. Krzyż jest bramą do życia. Jest podporą w chwilach gdy nic już nam nie zostaje. Na nim możemy się oprzeć gdy przygniecie nas słabość, grzech, choroba, śmierć…

Mimo, że w Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii mogliśmy spożyć Ciało Pana. Komunia święta jest dla nas umocnieniem, pokarmem bez którego nasza dusza umiera.

Na zakończeni liturgii, przy śpiewie pieśni „Odszedł od nas Pasterz” Ciało Pańskie zostało przeniesione do symbolicznego Grobu.

{gallery}WPiatek18{/gallery}

Dodaj komentarz