Aktualności

WIELKI PIĄTEK 2016 – LITURGIA MĘKI i ŚMIERCI PAŃSKIEJ

 

Wielki Piątek to dzień, w którym umarł nasz Pan Jezus Chrystus. Tego dnia nie sprawuje się Ofiary Mszy św. Zastępuje ją Adoracja Krzyża świętego.

 

Bo na Nim zostały pokonane grzech, a z nim śmierć i jest to fakt ostateczny i nieodwracalny. Grzech został zwyciężony u samych korzeni, raz na zawsze i nic nie zdoła oddalić nas od Miłości Bożej, która jest w Jezusie Chrystusie.

Liturgia Wielkiego Piątku składa się z trzech części: liturgii Słowa, adoracji Krzyża św. i obrzędów Komunii świętej. Po jej zakończeniu Najświętszy Sakrament został procesyjnie przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie aż do Wigilii Paschalnej będziemy Go adorować śpiewem i osobistą modlitwą.

Liturgia Słowa wprowadziła nas ona w sens tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i ukazała nam głębokie znaczenie Krzyża. Krzyż – pierwotnie narzędzie męki i hańby – stał się dla nas, dzięki Chrystusowi, znakiem niepojętej miłości Boga do człowieka. Trudno nam zgłębić do końca tę tajemnicę, by otrzymać odpowiedź na pytanie, dlaczego największa miłość objawiła się właśnie w Krzyżu, który w rękach oprawców zdaje się być zaprzeczeniem już nie tylko miłości, ale elementarnych wymogów prawa czy sprawiedliwości. Jedno jest pewne – Dobra Nowina: Krzyż stał się dla nas znakiem zbawienia i drogą do życia wiecznego. Dlatego chylimy przed nim nasze czoła. Do ołtarza został Krzyż. Kapłan stopniowo odsłaniając krzyż będzie śpiewał: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, wierni odpowiadali: Pójdźmy z pokłonem”. Adorację rozpoczęli kapłani, następnie ministranci oraz następnie wszyscy wierni obecni w świątyni.

Od Krzyża liturgia poprowadziła nas do Komunii świętej. Ukazał nam przez to, że między Ofiarą na Krzyżu a Eucharystią istnieje ścisły związek. Uczestniczymy zawsze
w eucharystycznej Uczcie Baranka dzięki Jego ukrzyżowaniu. Komunia jest pokarmem, jest owocem zerwanym z Drzewa Krzyża, z Drzewa nowego i nieśmiertelnego Życia.

Zgodnie z wielowiekową tradycją na zakończenie liturgii wielkopiątkowej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego. Centralnym punktem Grobu stał się  wystawiony w monstrancji Najświętszy Sakrament. Dzięki Niemu Grób Pański został wypełniony prawdziwą obecnością Chrystusa.

Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczęliśmy nowennę przygotowującą nas do Święta Bożego Miłosierdzia.

 

 {gallery}p2016{/gallery}

 

Dodaj komentarz