Aktualności

XXIII Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

13 lipca br. około 40 osobowa grupa pielgrzymów z Gostynina uczestniczyła w ogólnopolskim spotkaniu Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze. Uroczystości na Jasnej Górze rozpoczęły się już w sobotę tj. 12 lipca o godz. 18-tej. Tematem tegorocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja była odnowa Polski.

Na jasnogórskich błoniach zgromadziły się setki tysięcy ludzi, nad którymi powiewało morze biało-czerwonych flag i transparentów z nazwami miast z Polski i świata. Jak zawsze panowała radosna i świąteczna atmosfera, pogoda również nam dopisała.

O godz. 11 – tej rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, w koncelebrze uczestniczyli również: ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; ks. bp Edward Janiak, ordynariusz diecezji kaliskiej; ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej; ks. bp Stefan Regmunt, ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej; ks. bp Stanisław Napierała z Kalisza, ks. bp. Antoni Pacyfik – Dydycz z Drohiczyna; ks. bp Adam Bałabuch, łomżyński biskup pomocniczy; ks. bp Edward Frankowski z Sandomierza, ks. bp Ryszard Karpiński z Lublina; nowy kaliski biskup pomocniczy ks. bp nominat  Łukasz Buzun OSPPE; prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. dr Janusz Sok CSsR oraz liczni kapłani przybyli z pielgrzymami.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych zwrócił się do pracowników służby zdrowia w naszej Ojczyźnie z apelem, by bronili życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. “Niech będą błogosławieni ci, którzy to czynią. Dziękuję im w imieniu Kościoła za świadectwo życia w prawdzie – zawsze zgodnie z sumieniem. Czas próby polskich sumień trwa! ” – mówił ks. abp Zimowski.
W czasie całej pielgrzymki nie brakowało głośnego sprzeciwu wobec próby łamania sumień polskich lekarzy i ich karania. Były też słowa wsparcia dla profesora Chazana, którego osoba i postawa urasta do rangi symbolu zmagania się ciemności cywilizacji śmierci z kulturą życia. Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz  Rydzyk karanie za obronę życia nazwał hańbą, której decydenci powinni się wstydzić.

Podczas głoszonej homilii ks. abp Zimowski stwierdził, że “przyszły kształt naszego życia społecznego  i państwowego zależy nie tyle od stanu finansowego obywateli, ale od stanu ich sumienia. Takie jest państwo, jaka jest jego troska o sumienie jego obywateli – podkreślał ks. abp “Sumienia nie można zawiesić na wieszaku wraz z ubraniem wchodząc do pracy, do biura, szpitala czy do szkoły. Jest ono głosem Bożym, który rozbrzmiewa w naszych sercach” – mówił z mocą do zgromadzonych ludzi. Obecny atak na wolność sumienia katolików w Polsce wpisuje się w ogólną tendencję do ośmieszenia i spychania ludzi wierzących na margines życia społecznego. Jak zauważył ks. bp Napierała obecni “pseudoreformatorzy” wywracają wszystko do góry nogami. “To co normalne, nazywają nienormalnym, zło nazywają dobrem, prawdę – fałszem, kłamstwo – prawdą, piękno – brzydotą, brzydotę -pięknem” – mówił ks. bp Napierała. Często ma się wrażenie, że większą wartość przypisuje się teraz zwierzęciu niż człowiekowi poczętemu lub nieuleczalnie choremu. Zwracał też uwagę m.in. na nachalną propagandę ideologii gender. To wszystko ma zniszczyć normalne spojrzenie na kobietę, mężczyznę, na małżeństwo i rodzinę. Jako katolicy nie jesteśmy bezbronni w tym ataku na wiarę i moralność chrześcijańską. Nasze katolickie media stoją na straży ładu i porządku duchowo – moralnego. Są głosem prawdy, walczą o prawa człowieka, małżeństwa, rodziny. Służą Kościołowi i Ojczyźnie. Bronią rozumu i wiary oraz pomagają ludziom trwać w normalności. Radio Maryja, Telewizję Trwam i Nasz Dziennik ks. bp Napierała nazwał opatrznościowym znakiem nadziei w czasach zamętu.

Hasło tegorocznej pielgrzymki, śpiewane często w czasie uroczystości  przez zgromadzone rzesze pielgrzymów, brzmiało: „Ze Świętym Janem Pawłem II odnawiajmy oblicze ziemi, tej ziemi”.

Jak co roku Rodzina Radia Maryja wystosowała specjalny telegram do Ojca Świętego Franciszka, którego treść odczytał profesor Janusz Kawecki, przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja w służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu. W treści telegramu znalazły się słowa podziękowania za błogosławieństwo papieskie i związany z nim dar łaski odpustu zupełnego dla uczestniczących w tegorocznym pielgrzymowaniu Rodziny Radia Maryja do Jasnogórskiej Królowej Polski. Pielgrzymi poinformowali w nim, że w ich wspólnotowe dziękczynienie wpisana jest również radość z kanonizacji Jana Pawła II i obecności Telewizji Trwam na cyfrowym multipleksie a także zapewnili o stałej modlitwie całej Rodziny Radia Maryja w intencjach Ojca Świętego Franciszka, którego posługę w Kościele zawierzają Maryi, Matce Kościoła i Kapłanów.

Z Rzymu natomiast łączył się z nami w modlitwie Ojciec Święty Franciszek, który podczas modlitwy „Anioł Pański” pobłogosławił Rodzinę Radia Maryja.

Po zakończonej Eucharystii Pan Andrzej Melak w imieniu Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 wręczył na ręce o. Tadeusza Rydzyka dla Radia Maryja i TV Trwam medal Piety Smoleńskiej – miniaturę płaskorzeźby, która zostanie umieszczona w jednym z kościołów w Krakowie. Drugi egzemplarz medalu Pani Ewa Kochanowska przekazała Ojcom Paulinom.

W uroczystościach uczestniczyli posłowie i senatorowie polskiego parlamentu oraz nasi europarlamentarzyści.

Całe spotkanie na Jasnej Górze ubogacała piękna muzyką i śpiewem orkiestra Victoria z Warszawy – Rembertowa oraz znani artyści operowi. W specjalnie przygotowanych namiotach można było zakupić dobre książki, płyty i kalendarze.
Na  zakończenie uroczystości odmówiliśmy o godz. 15-tej Koronkę do Bożego Miłosierdzia i po modlitwie wracaliśmy szczęśliwi, z radością w sercach do naszych domów, dziękując Panu Bogu modlitwą i śpiewem za te radosne przeżycia. W naszej grupie uczestniczyli pielgrzymi z obydwu parafii Gostynina a także z Łącka, Szczawina Kościelnego, Suserza i z Łodzi. Pielgrzymkę zorganizowało Koło Przyjaciół Radia Maryja, działające przy parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie.

Maria Przybysz   

    {gallery}pielgrzym/RM14{/gallery}

Dodaj komentarz