Aktualności

Msza św. z udziałem Episkopatu Polski

We wtorek 25 września 2018 w bazylice katedralnej płockiej odbyła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio  –  nuncjusza apostolskiego w Polsce.  Była ona  modlitewnym podsumowaniem pierwszego dnia obrad 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Podkreślał w niej, że „Kościół nie może nigdy zamilknąć: z lęku, braku odwagi, czy chęci przypodobania się komukolwiek”.

 

Episkopat Polski gości w Płocku z okazji Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki.  W Eucharystii wzięło udział ponad 80 biskupów z całej Polski na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp Salvatore Pennacchio, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski Stanisławem Gądeckim i prymasem Polski Wojciechem Polakiem. Na początku Eucharystii w murach XII-wiecznej katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zebranych powitał biskup płocki Piotr Libera. Hierarcha przypomniał, że istniejący w przeszłości na Tumskim Wzgórzu klasztor benedyktynów, był miejscem modlitw i studiów. Kwitła w nim wymiana: myśli, ksiąg i dzieł sztuki z Rzymem, Krakowem i Magdeburgiem, z Gnieznem i Liege, czego najwymowniejszą pamiątką są słynne Drzwi Płockie, a także niedawno odzyskany „Pontyfikał Płocki” z XII wieku.

W Eucharystii uczestniczyła 30-osobowa grupa nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej diecezji płockiej. Naszą parafię reprezentował Andrzej F. Ziółkowski.

 

Dodaj komentarz