Ogłoszenia Parafialne

Niedziela Palmowa 25.03.2018 r.

 1. Dziś NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ, zwana NIEDZIELĄ  PALMOWĄ, przypominająca mesjański wjazd Chrystusa do Jerozolimy i rozpoczynająca Wieki Tydzień. Przesłanie dzisiejszej niedzieli, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Podczas Mszy Świętych święcimy palemki przypominające gałązki słane pod stopy Chrystusa wjeżdżającego do świętego Miasta. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży.
 2. Dzisiaj ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali wraz z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00.
 3. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media.
 4. Triduum Paschalne – Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota są to już dni świąteczne, gdyż wspominamy i celebrujemy najważniejsze wydarzenia naszego odkupienia. Dlatego też, mimo iż są to dla wielu z nas jeszcze dni robocze, postarajmy się nie opuszczać tych nabożeństw.
 5. WIELKI CZWARTEK – MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ o godz.17.00. Dziękujemy Bogu za sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu Ołtarza Wystawienia i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00. Za odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Po nabożeństwie prosimy KŻR o modlitwę różańcową.
 6. W WIELKI PIĄTEK Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza wszystkich do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego. LITURGIA MĘKI i ŚMIERCI PAŃSKIEJ o godz. 17.00. Na zakończenie przeniesienie Ciała Pana Jezusa do Grobu. Po liturgii prosimy KŻR o modlitwę różańcową. O godz. 20.30 zapraszamy na śpiew wszystkich trzech części Gorzkich Żali. Adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 24.00. W Wielki Piątek zaczynamy Nowennę przygotowującą nas do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
 7. W Wielki Piątek wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, a post ścisły, obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Post ścisły to wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta.
 8. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Warto i w tym dniu zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 9. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę od godz. 9.00 do 12.30 i od 15.00 do 17.00 co pół godziny. W Zalesiu i w DPS-ie – o godz. 10.00.
 10. W WIELKĄ SOBOTĘ, już po zachodzie słońca, o godz. 20.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię WIGILII PASCHALNEJ. Będziemy celebrować noc Paschy Pana, noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem oraz zmartwychwstanie. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, zaśpiewamy radosne Alleluja, a także odnowimy przyrzeczenia chrzcielne, za co możemy uzyskać odpust zupełny oraz będziemy uczestniczyć w pierwszej mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec.
 11. NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO rozpoczniemy procesją rezurekcyjną o godz. 6.00, a po niej druga Msza św. Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Asystę Procesyjną prosimy  o przygotowanie się do tej Uroczystości. Zapraszamy dziewczynki do sypania kwiatkami. Msze św. w WIELKANOC i w PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY wg porządku niedzielnego. Nie będzie Mszy św. o godz. 16.00.
 12. W Wielkim Tygodniu spowiadamy codziennie od godz. 16.30. W Triduum spowiadamy na godzinę przed rozpoczęciem nabożeństwa. Podczas liturgii – nie będzie spowiedzi
 13. Dodatkowa spowiedź w ramach tzw. Nocy Konfesjonałów w Wielki Piątek od godz. 20.30 do godz. 23.30. Bardzo prosimy, aby nie odkładać spowiedzi na Wielką Sobotę.
 14. Serdecznie prosimy druhów strażaków o zaciągnięcie straży honorowej przy Grobie Pana Jezusa
 15. W dni TRIDUUM – kancelaria parafialna będzie nieczynna.
 16. Odwiedziny osób starszych i chorych z posługą sakramentalną – 27 marca, w Wielki Wtorek od godz. 11.00. Prosimy o zgłoszenia podopiecznych w kancelarii lub zakrystii. 
 17. W miniony piątek przeżyliśmy po raz kolejny Miejską Drogę Krzyżową. Serdeczne Bóg zapłać kierujemy do prowadzących rozważania oraz służb – strażaków i policji. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za świadectwo wiary, skupienie i modlitwę. 
 18. Dzieci, które zbierały w Wielkim Poście jałmużnę do skarbonek, prosimy, by skarbonki złożyły w tym tygodniu podczas katechezy.
 19. Serdecznie dziękujemy p. Domżałowi za oczyszczenie metalowych części przy tabernakulum oraz przyrządów liturgicznych.
 20. W tym roku ze względu na Wielki Tydzień uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia został przeniesiony na 9 kwietnia.
 21. Pomyłkowo – zapewne, gdy jeszcze nie był rozpisany kalendarz – przyjęliśmy intencję na Wielki Czwartek za śp. Joannę Jeske. Prosimy osobę zamawiającą o kontakt w kancelarii w celu przełożenia tej intencji na inny termin.

Dodaj komentarz