AktualnościOgłoszenia Parafialne

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ / 24 marca 2024 / OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia.

2. Jutro, o godz. 18.00 ks. biskup Mirosław Milewski udzieli naszej młodzieży sakramentu bierzmowania.

3. W wtorek na godz. 17.30 zapraszam na spotkanie dorosłych ministrantów i szafarzy. Na godz. 18.30 zapraszam przedstawicieli każdej jednostki OSP z naszej parafii. Na godz. 19.00 zapraszam członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

4. Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu.

4. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji. Po Eucharystii odśpiewamy I część Gorzkich Żali. Około godz. 20.30 odmówimy różaniec, który będą prowadzić mężczyźni. Zakończenie adoracji około 21.00.

5. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 19.00. Po nabożeństwie odśpiewamy II część Gorzkich Żali i odmówimy różaniec, który poprowadzą KŻR. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 24.00. W Wielki Piątek rozpoczniemy Nowennę przygotowującą nas do Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Do adoracji Grobu Pańskiego zapraszamy strażaków.

6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Pana Jezusa w grobie. Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny od godz. 9.00 do 15.00 – w tych godzinach będzie możliwość spowiedzi świętej. Poświęcenie pokarmów odbywać się będzie co pół godziny. Po godzinie 15.00 będzie sprzątany kościół. Od godz. 19.00 zapraszamy do adoracji Pana Jezusa w grobie, którą poprowadzą grupy parafialne. W Wielką Sobotę przed Liturgią, którą rozpoczniemy o godz. 22.00 odśpiewamy III część Gorzkich Żali. Na tę liturgię przynosimy świece. W tym roku Nabożeństwo zakończymy według przepisów liturgicznych, procesją rezurekcyjną. Osoby, które będą uczestniczyć w liturgii wielkosobotniej zadość czynią przykazaniu „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”, czyli uczestnictwu w niedzielnej Mszy Świętej.

7. Podczas nabożeństw Triduum Paschalnego nie będziemy spowiadać. Przypominamy, że spowiadamy od poniedziałku do środy pół godziny przed każdą Mszą świętą.

8. Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy tradycyjnie o godz. 6.00 wspólną procesją rezurekcyjną i Mszą Świętą w intencji parafian. Zapraszam asystę procesyjną, ministrantów, dzieci sypiące kwiatkami i strażaków.

9. W dni Triduum Paschalnego kancelaria nieczynna.

10. Dzieci i dorośli, którzy zbierali jałmużnę wielkopostną do skarbonek prosimy, by skarbonki przyniosły w sobotę i złożyły przy grobie.

11. Przypominamy o Pielgrzymce Ruchu Rodzin Nazaretańskich do Częstochowy w dniu 6 kwietnia.

13. We wtorek ks. proboszcz będzie nawiedzał chorych, których odwiedza w pierwsze piątki miesiąca.

14. Spotkanie lektorów z powodów zdrowotnych ks. Leszka odwołane.

15. Duchową Adopcję dziecka poczętego wyjątkowo w tym roku będziemy podejmowali 8 kwietnia.