Pod hasłem „Bądźcie miłosierni”, 19 września odbyła się XXXIII Pielgrzymka dzieci i młodzieży do Rostowa. 

W Święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, dzieci i młodzież naszej diecezji (a także wielu z poza niej) pielgrzymują do Rostkowa, by tam, w miejscu urodzin i życia św. Stanisława wypraszać jego orędownictwo i jego opiece się powierzać. W tym roku dzieci i młodzież przeżywały swoją pielgrzymkę w obecności znaków Światowych Dni Młodzieży.

Dzieci rozpoczęły pielgrzymkę od zawiązania wspólnoty poprzez wspólny śpiew. Poprowadził tą część Chaim z Ciechanowa, wspaniale animując dzieci. Tak przygotowane przeżyły eucharystię pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Piotra Libery. Homilię wygłosił ks. Andrzej Janicki, pracownik Sądu Diecezjalnego. Udało mu się nawiązać świetny kontakt z kilku tysiącami zgromadzonych dzieci. Podkreślał potrzebę wspólnego poszukiwania i odkrywania swojego powołania. „Miej serce i w kieszeni różaniec” – zachęcał dzieciaki. Po skończonej eucharystii dzieciom został przekazany krzyż ŚDM. Przeżyliśmy wzruszajże chwile, podczas których Krzyż ŚDM „krążył” nad głowami zgromadzonych. Każdy chciał go dotknąć. Spotkanie zakończył program ewangelizacyjny pt. „Bądźcie miłosierni” przygotowany przez zespół Chaim i diecezjalne duszpasterstwo młodzieżowe „Studnia” promujące Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Cieszymy się że z naszej parafii wzięło udział w pielgrzymce 40 dzieci z katechetami i rodzicami. 

Jak co roku, również młodzież nawiedziła miejsce narodzin swojego patrona. Chciałoby się powiedzieć: jak zawsze, a jednak inaczej. Dla odmiany, w tym roku młodzież zebrała się przed kościołem farnym w Przasnyszu. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Biskup Piotr Libera. Bardzo ważnym momentem świętowania w Przasnyszu było zakończenie Eucharystii. Wtedy bowiem biskup Piotr dokonał uroczystego aktu posłania wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży z diecezji płockiej. Warto nadmienić, że podziękowania na ręce biskupa wraz z symboliczną koszulką ŚDM przekazała nasza parafianka – Kasia Moziakowska.

Kolejnym, ważnym momentem tegorocznej pielgrzymki – wyróżniającym ją spośród innych – była Droga Krzyżowa, którą przeszliśmy niosąc symbole ŚDM. Młodzież w czternastu grupach przeszła 6-kilometrowy odcinek z Przasnysza do Rostkowa z Krzyżem i Ikoną ŚDM, które do kolejnych stacji nieśli przedstawiciele poszczególnych dekanatów. Młodzież naszego dekanatu niosła symbole do VI stacji. W Rostkowie młodzi przekazali symbole ŚDM reprezentantom grekokatolickiej diecezji wrocławsko-gdańskiej. Poprzedziło je  pożegnanie z Krzyżem, przekazywanie go w tłumie z rąk do rąk, ponad głowami obecnych, podobnie jak to miało miejsce do południa w grupie dzieci. Naszej Gostynińskiej młodzieży towarzyszyli również duszpasterze – ks. Marek i ks. Marcin.

{gallery}rostkowo{/gallery}

Dodaj komentarz