Aktualności

Pamiętamy o stanie wojennym

W 34. rocznicę wprowadzenie stanu wojennego w Polsce wraz z gostynińską „Solidarnością”, która poprosiła o mszę św. modliliśmy się za tych, którzy ofiarowali swoje życie w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę, a szczególnie za ofiary stanu wojennego w Polsce.

 

Mszy św. kończącej zarazem nasze parafialne rekolekcje adwentowe przewodniczył Proboszcz, ks. Sławomir Wiśniewski. Wraz z nim koncelebrował eucharystię w intencji Ojczyzny dziekan dekanatu gostynińskiego, ks. kanonik Ryszard Kruszewski. Honorowymi uczestnikami modlitewnego spotkania byli: Paweł Kalinowski, burmistrz Gostynina, włodarz gminy Gostynin, Edmund Zieliński i Tomasz Lewandowski, przewodniczący Rady Gminy oraz wicestarosta Jan Krzewicki z małżonką. Oprawę liturgiczną sprawowali członkowie gostynińskiej „Solidarności”. Dziękując za dar wolnej Ojczyzny otaczaliśmy modlitwą tych, którym w latach komunistycznego zniewolenia nie zabrakło odwagi wtedy, gdy nie była ona tania – zagrażała często utratą pracy, rodziny, zdrowia, a nierzadko życia.

„W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego chcemy pielęgnować pamięć o ofiarach represji, szczególnie pamięć o zamordowanych górnikach kopalni „Wujek”, o zamordowanym bł. ks. Jerzym Popiełuszce i kilkunastu księżach, o ponad 10 tysiącach internowanych i osadzonych w więzieniach, o 2 tysiącach internowanych „szkolonych” w zimowych warunkach roku 1982 na poligonach specjalnych obozów wojskowych, o prześladowanych i nękanych, o tysiącach wykształconych, uzdolnionych Polaków zmuszonych do emigracji z paszportem w jedną stronę, bez możliwości powrotu do ojczyzny – czytała w komentarzu do mszy św. Barbara Gierula, przewodnicząca Solidarności oświatowej.

Homilię wygłosił rekolekcjonista ks. Aleksander Sewatianowicz. Nawiązał w swoim słowie do rocznicy stanu wojennego, wspominał  też swoje białoruskie doświadczenia, gdy jako dziecko wraz z rodzicami przeżywał ten wyjątkowy moment w naszej Ojczyźnie, mieszkał zaledwie 6 km od granicy. Ks. Aleksander podsumował także rekolekcje podkreślając, że trwanie przy Bogu i otwieranie się na Boże miłosierdzie, to fundament naszej chrześcijańskiej postawy i przebaczenia. I to podkreślał – pamiętać, ale przebaczyć i modlić się o dar wybaczenia oraz wolnej ojczyzny.

{gallery}solidarnosc/34sw{/gallery}

Dodaj komentarz