Aktualności

Peregrynacja Krzyża i Ikony ŚDM

Znaki Światowych Dni Młodzieży – Krzyż Roku Jubileuszowego oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani od 5 września peregrynują po diecezji płockiej. Dziś przybyły do naszego miasta. Nawiedzenie Gostynina rozpoczęło się w naszej parafii. 

25 marca 1983 r., Jan Paweł II, w Bazylice św. Piotra dokonał otwarcia Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia. Po otwarciu Drzwi Świętych, Papież przekroczył ich próg jako pierwszy pielgrzym. Tuż za Ojcem Świętym przez Drzwi Święte przeszła młodzież z dużym, prostym, drewnianym Krzyżem, który został ustawiony obok konfesji Świętego Piotra. Przebywał tam, aż do zakończenia Roku Świętego.
W Niedzielę Wielkanocną, 22.04.1984 r., Ojciec Święty po zamknięciu Drzwi Świętych, przekazał Krzyż Roku Świętego młodzieży i powiedział: “Umiłowani młodzi, u kresu Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa. Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”.

Przy tym Krzyżu modliła się młodzież z Ojcem Świętym – najpierw Janem Pawłem II, potem Benedyktem XVI, a obecnie Franciszkiem – podczas wielkich spotkań w Rzymie, Buenos Aires, Santiago de Compostela, na Jasnej Górze, w Denver, w Manili, w Paryżu, Rzymie (w ramach Jubileuszu Roku 2000), w Toronto, w Kolonii, w Sydney, w Madrycie i w Rio de Janeiro. Modliły się przy nim już miliony młodych ludzi, dotykały go miliony młodych rąk, dla wielu młodych stał się on siłą, nadzieją i inspiracją. Krzyż był także w szpitalach i więzieniach (Irlandia, Gabon, Kanada). W Austrii przy Krzyżu modlili się uczestnicy „Katholikentag”. W Portugalii Krzyż przewodniczył narodowej pielgrzymce do Fatimy. W Niemczech pielgrzymka Krzyża została nazwana „drogą pojednania” i podczas niej modlono się o zaleczenie ran podziału między Wschodem i Zachodem. W Afryce, w miejscach nazywanych „ziemią śmierci, klęski i rozpaczy”, Krzyż był przyjmowany jako znak nadziei, a w Rwandzie – znak przebaczenia.

Obok tego wyjątkowego Krzyża, od Niedzieli Palmowej 2003 r., na życzenie Jana Pawła II, pielgrzymuje również Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

Ofiarując tę Ikonę młodzieży świata, Jan Paweł II powiedział: „Odtąd będzie ona wraz z krzyżem towarzyszyć Światowym Dniom Młodzieży. Oto Matka twoja! Będzie ona znakiem macierzyńskiej obecności Maryi wśród młodych, wezwanych, tak jak apostoł Jan, do przyjęcia Jej w swoim życiu”. Mówił także: „wiedzcie, że w trudnych chwilach, których nie brakuje w życiu każdego człowieka, nie jesteście sami: tak jak Janowi u stóp Krzyża, tak i wam Jezus daje swoją Matkę, aby pocieszała was swoją czułością”.

O godz. 10.30 przywitaliśmy Krzyż i Ikonę Matki Bożej przed świątynią. W uroczystej procesji młodzież wniosła ją do kościoła. Znaki Bożej obecności przywitał ks. Proboszcz, rodzina z Kościoła Domowego, przedstawiciel młodzieży z Parafialnego Biura ŚDM oraz przedstawiciel chorych. Zgromadzeni uczestniczyli we mszy św. o Krzyżu. Po eucharystii czuwanie modlitewne poprowadziła młodzież naszej parafii. O godz. 14.00 podczas Drogi Krzyżowej ulicami naszego miasta przenieśliśmy Krzyż i Ikonę do parafii św. Marcina. W niedzielę po mszy św. o godz. 8.30 znaki ŚDM zostaną przekazana młodzieży z Płocka.

{gallery}isdm{/gallery}

Dodaj komentarz