Aktualności

BISKUP MIROSŁAW MILEWSKI – BISKUP POMOCNICZY DIECEZJI PŁOCKIEJ

 

„Biskup jest z Bożego miłosierdzia wybrany” – mówił ks. biskup Piotr Libera 27 lutego w Płocku podczas święceń biskupich ks. Mirosława Milewskiego, 37. biskupa pomocniczego w historii diecezji płockiej. W uroczystości w bazylice katedralnej wzięło udział wielu gości z Polski i zagranicy, w tym około kilkunastu biskupów z kraju.

 

Biskup płocki Piotr Libera był głównym konsekratorem święceń biskupich, natomiast współkonsekratorami byli: abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce i kard. Kazimierzy Nycz, metropolita warszawski.

Biskup Mirosław Milewski, dziękując wszystkim za obecność w katedrze, stwierdzał, że jego zawołanie biskupie „Nie lękajcie się!”, to „słowa wielkiej otuchy, wyrażające nieskończoną miłość Boga do człowieka”. Są one zadaniem i zobowiązaniem, programem posługi.

„Ufając w Boże miłosierdzie, w pokorze, chcę realizować misję zleconą mi przez Pana. Ufam, że z Bożą pomocą uda mi się ją wypełnić. Pokornie proszę Was wszystkich, pomagajcie mi, bym był dobrym biskupem – prostym sługą Winnicy Pańskiej. Idę do was z sercem otwartym, z wielką nadzieją `bom jest swojak, bom jednym z Was`. Chcę być dobrym narzędziem w rękach Boga, pamiętając słowa Jezusa, że `sługami nieużytecznymi jesteśmy`”,

Na uroczystości obecni byli rodzice nowego biskupa: Zenona i Edward Milewscy.  Licznie zgromadzili się w katedrze kapłani, siostry zakonne, wspólnota tarnowskiego seminarium, przedstawiciele organizacji katolickich i uczelni wyższych, wierni z całej diecezji i poczty sztandarowe. Uczestniczyli w niej ponadto parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele zakładów pracy, instytucji kultury  i służb mundurowych.

Z okazji święceń bp Mirosław Milewski otrzymał wiele listów gratulacyjnych od kardynałów i biskupów, Prymasa Polski, Przewodniczącego KEP oraz prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło.

Biskup Mirosław Milewski jest 37. biskupem pomocniczym w historii diecezji płockiej. Jego dewizą biskupią są słowa „Nolite timere” (Nie lękajcie się), zaczerpnięte z Ewangelii według św. Mateusza 17,7. W jego herbie znajduje się Brama Miłosierdzia oraz krzyż, z którego wychodzą dwa promienie: czerwony i blady, co jest nawiązaniem do objawienia Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej w Płocku.

Nowy biskup pomocniczy w diecezji płockiej będzie przede wszystkim głosił Słowo Boże, udzielał sakramentów, przewodniczył uroczystościom religijnym; będzie się można także z nim spotkać w Kurii Diecezjalnej w Płocku.

{gallery}Biskup{/gallery}

Dodaj komentarz