Aktualności

III Gostyniński Orszak Trzech Króli

 

Uroczystość Objawienia Pańskiego zgromadziła w naszej świątyni mieszkańców obu parafii gostynińskich oraz wielu gości przybyłych z okolicznych miejscowości. Wszyscy przybyli by uczestniczyć w świątecznej eucharystii oraz w III gostynińskim orszaku Trzech Króli.

 

Przed rozpoczęciem mszy św. uczestnicy liturgii obejrzeli pierwszą scenę przygotowanych jasełek. Rozmowa Heroda ze swoim sługą, który poinformował Króla Żydowskiego o przybyciu niezwykłych Gości. Przybyłych Gości w drzwiach świątyni przywitał ks. Proboszcz i zaprosił do udziału we wspólnej eucharystii. 

W homilii wygłoszonej przez ks. Proboszcza usłyszeliśmy, iż powinniśmy niczym Mędrcy ze Wschodu podążać za Jezusem i wybierać odpowiednie drogi w życiu. Kaznodzieja zachęcał, by za przykładem Trzech Króli wracać do swoich domów „inną” drogą. Drogą na której nie będzie zła, nienawiści, nieprawości, kłamstwa, oszustwa, manipulacji… By zawsze kroczyć drogą Bożej Miłości.

Zacytował również słowa papieża Franciszka ze środowej audiencji generalnej. Papież zachęcał Polaków: „Uczestnicząc w Orszakach i kierując do spotkanych ludzi pozdrowienie świętego Franciszka: ‘Pokój i dobro’ przypominajcie wszystkim, że Jezus narodzony w Betlejem jest obecny w świecie, jest blisko nas, przynosi nam zbawienie, pragnie zamieszkać w sercu każdego człowieka”.

Ks. Proboszcz podkreślił również, że nasza parafia przeżywa jubileusz 20-lecia istnienia parafii i dzisiejsza uroczystość jest rozpoczęciem świętowania tego Jubileuszu.

W pierwszej inscenizacji po zakończonej mszy św. wystąpili burmistrz Paweł Kalinowski i wicestarosta Jan Krzewicki, którzy w imieniu władz samorządowych przywitali dostojnych Gości. W kolejnej scenie udział wzięło dwumiesięczne dziecko ze swoimi rodzicami grającymi Józefa i Maryję. Usłyszeliśmy słowa starca Symeona i prorokini Anny. Trzecia scena – jeszcze na terenie otoczenia parafii – przeniosła nas do pałacu Heroda.  Orszak – jak w poprzednich latach – poprowadzili trzej królowie.

Na wysokości Banku Pekao BP odbyła się kolejna scena zakończona rzezią niewiniątek. Nie widząc innego sposobu zgładzenia małego Jezusa, Herod kazał zabić wszystkie dzieci do lat dwóch. Przejmujący był przy tej scenie krzyk przerażonych dzieci.

Ostatnia scena podczas wędrówki również związana była z Herodem. Tym razem autor scenariusza uświadomił wszystkim, że za zło zawsze czeka kara. Herod po dialogu ze Śmiercią zostaje przez nią zgładzony.

W kościele parafialnym parafii św. Marcina Królowie zostali przywitani przez Świętą Rodziną i złożyli u stóp Bożej Dzieciny ewangeliczne dary: złoto, kadzidło i mirrę. Wspólny śpiew kolędy zakończył tegoroczne radosne świętowanie na ulicach naszego miasta. Ks. Dziekan podziękował wszytskim uczestnikom Orszaku oraz Policji, która wspierała nas podczas przemarszu.  

Dziękujemy bardzo serdecznie panu Robertowi Idzikowskiemu, katechecie SP nr 1 i Gimnazjum za przygotowanie inscenizacji. Dziękujemy wszystkim aktorom – dorosłym, dzieciom i młodzieży (szczególnie z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sierakówku) za „przeniesienie” nas wszystkich w czasy I w. n.e.  i przypomnienie swoją piękną, pełną zaangażowania grą, wydarzeń biblijnych z czasów narodzin Bożego Syna. 

Warto dodać, że media katolickie podały iż ulicami aż 515 miast w Polsce i 22 za granicą przeszły dziś Orszaki Trzech Króli.

{gallery}3kroli/2017{/gallery}

Dodaj komentarz