W niedzielę, 23 października 2016 r.,  już po raz 90  obchodziliśmy Światowy Dzień Misyjny pod hasłemOchrzczony to znaczy posłany”.

Światowa Niedziela Misyjna ma na celu zwrócenie uwagi  na to, że Kościół jest wspólnotą światową – wspólnotą, która stale się rozwija, przede wszystkim w krajach Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej i Oceanii, gdzie Kościół rozwija się najdynamiczniej. Według stanu na dzień 1 października 2016 r., na misjach posługuje obecnie 2.007 polskich misjonarzy i misjonarekw 97 krajach na wszystkich kontynentach. Najwięcej polskich misjonarzy i misjonarek pracuje  w Afryce i na Madagaskarze – 810; w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 784, w Azji – 327; w Oceanii – 67 oraz w Ameryce Północnej – 19. Z naszej diecezji płockiej na misjach posługuje 12 misjonarzy,  m.in. ks. Radosław Zawadzki pracuje Peru i o. Łukasz Kwiatkowski w Papui Nowej Gwinei.

W Światowym Dniu Misyjnym dzieci z koła misyjnego i wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyninie przygotowały uroczystą oprawę Mszy Świętej. Przebrały się za dzieci z krajów misyjnych: Chińczyków, Indian, Hindusów, Afrykańczyków i Eskimosów. W procesji z darami dzieci niosły symboliczne dary: zegar, Biblie, kamień, czystą kartkę, chleb i wino. Podczas kazania opiekunka koła misyjnego pani Elżbieta Marciniak opowiedziała jak dzieci należące do koła misyjnego pomagają swoim rówieśnikom mieszkającym w krajach misyjnych. Przypomniała o prowadzonej przez koło misyjne adopcji Kemi i Karlosa, o ostatniej wizycie księdza misjonarza Radosława Zawadzkiego, o kiermaszach ciast, współpracy z wolontariatem oraz o pomocy dzieciom z naszego miasta Amelce Del Chierico i Franciszku Wojtalewiczu.

Na zakończenie ksiądz proboszcz podziękował dzieciom i opiekunom zaangażowanie w misyjne dzieło Kościoła. Podkreślił, że każdy z nas bez względu na wiek i miejsce zamieszkania może być małym misjonarzem i głosić Ewangelię Chrystusa.                                                                      

                                                        Opiekunowie koła misyjnego i wolontariatu:

                                                              Elżbieta Marciniak i Dorota Stępniak

{gallery}kolomisja/nm16{/gallery}

Dodaj komentarz