Aktualności

REKOLEKCJE ADWENTOWE 2014

W dniach 12 – 14 grudnia, w piątek, sobotę i niedzielę przeżywaliśmy rekolekcje adwentowe. Nauki głosił ks. Henryk Lewandowski, proboszcz i dziekan z Dobrzynia nad Wisłą. Na zakończenie podczas niedzielnej sumy modliliśmy się z “Solidarnością” w intencji Ojczyzny – w 23 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Rekolekcjonista był dla nas jak prorok Jan Chrzciciel. „Chłostał”  Bożym słowem, by choć trochę pomóc w oczyszczeniu i autentycznym powrocie do Boga. Nauki rekolekcyjne oparł na słowach Jezusa, będącymi jednocześnie słowami hasła tegorocznej pracy duszpasterskiej: „Nawracajcie się
i wierzcie w Ewangelię”. Ks. Henryk zdecydowanie podkreślał, że nawrócenie nie jest wydarzeniem jednorazowym. Że trzeba nieustannie pracować nad sobą, nad swoim nawróceniem. Codziennie w konfesjonałach posługiwało 6 kapłanów jednających nas z Bogiem, pomagając w rozpoczynaniu po raz kolejny naszego nawrócenia..  

W niedzielę, podczas sumy odprawiona została msza św. w intencji Ojczyny – w 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Oprawę liturgiczną przygotowali członkowie Solidarności.

We mszy św. uczestniczyli: członkowie gostynińskiej Solidarności, lokalne władze  samorządowe oraz przedstawiciele Zarządu Regionu Płockiej „Solidarności”.

Na samym początku eucharystii padły słowa  zachęty: – Módlmy się o to, aby ofiara życia poprzednich pokoleń w walce o wolność Ojczyzny, ich zdeterminowanie i odwaga ukształtowana społeczną nauką Kościoła katolickiego – szczególnie pokolenia stanu wojennego –  były dla nas wzorem godnego, uczciwego życia dla dobra Polski i dobra wspólnego naszej małej lokalnej społeczności.

Niech dobry Bóg, przed którego tron zanosimy nasze modlitwy – uczyniwszy nasze życie bogatszym w nowe doświadczenia historyczne  i duchowe – pozwoli z godnością kontynuować rozpoczęte dzieło przemian w życiu osobistym każdego z nas oraz naszych wspólnot – miasta, gminy, powiatu i całej naszej Ojczyzny.

Rekolekcjonista ks. Henryk Lewandowski podkreślał w homilii, że bez Boga nawet najlepszy samorządowiec nic nie osiągnie. Pycha doprowadza do zguby. Warto walczyć ze złem dla dobra ogółu. Kapłan z ubolewaniem mówił, że w naszym kraju nie dzieje się dobrze. Zarówno członkowie PiS jak i PO wywodzą się z Solidarności, a jaka ich dzieli przepaść. Zdaniem rekolekcjonisty warto w życiu “płynąć pod prąd”.

W procesji z  darami przedstawiciele Solidarności przynieśli m.in. Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który z upoważnienia Papieża Franciszka uznał kapelana – błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę – Patronem członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

{gallery}rekadwent{/gallery}

Dodaj komentarz