Wielka Sobota to czas adoracji Chrystusa złożonego w grobie oraz oczekiwania na Jego zmartwychwstanie. Zgodnie z tradycją tego dnia wierni gromadzą się także w kościołach, by pobłogosławić pokarm na wielkanocny stół. Przynoszą tzw. „święcone”.
W koszykach umieszczają m.in. jaja, chleb i wędlinę. Każdy z tych produktów ma symboliczne znaczenie mówi ks. prof. dr hab. Czesław Krakowiak, kierownik katedry teologii liturgii na Wydziale Teologii KUL im. Jana Pawła II.
Mięso symbolizuje baranka w nawiązaniu do tradycji starotestamentalnej, żydowskiej kiedy święta paschalne związane były z zabijaniem baranka i spożywaniem go w rodzinie. Natomiast chleb przypomina przede wszystkim Jezus Chrystus. On sam o sobie mówi, że jest chlebem, który z nieba stąpił „ (…) a kto spożywa ten chleb będzie żył na wieki”. Ten chleb, który przynosimy do błogosławieństwa, wszelkiego rodzaju pieczywo ono oznacza także pragnienie przyjęcia Komunii Świętej Jezusa Chrystusa pod postacią chleba – tłumaczy ks. Czesław Krakowiak.* * *
Co święcimy?
Chleb – symbol Komunii świętej. W modlitwie kapłan mówi „ Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii świętej dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów”.
Mięso – symbol Baranka Paschalnego. Kapłan modli się słowami: „Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy”.
Sól – symbol ochrony od zepsucia.
Jajka – symbol nowego życia: „Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków”.
{gallery}WSobota/swpokarmow16{/gallery}