1. W poniedziałek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.
Dokładnie tego dnia w 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej, wzywała do modlitwy oraz pokuty. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata.
2. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami XXI Światowego Dnia Chorego. Mamy szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących chorych i osamotnionych.. Temat tegorocznego Dnia Chorego został zaczerpnięty z przypowieści o miłosiernym Samarytaninie: „Idź, i ty czyń podobnie”. Msza św. w intencji chorych i starszych wraz z udzieleniem sakramentu chorych dziś o godz. 12.30. Zachęcamy, by pomóc chorym w dotarciu do kościoła. Jeżeli ktoś chciałby przyjąć sakrament chorych w domu – prosimy o zgłoszenia.
3. Jutro będzie dodatkowa msza św. dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej o godz. 10.00 Serdecznie zapraszamy również i na tę mszę św. sprawowaną w intencji chorych.
4. Tegoroczny karnawał dobiega końca. Mądrość biblijna podpowiada, że na wszystko jest w życiu czas, także na zabawę. Biorąc udział w ostatnich zabawach, balach, dyskotekach kończącego się karnawału pamiętajmy o poszanowaniu zasad wiary chrześcijańskiej.
5. Najbliższa środa – to Środa Popielcowa, rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze św. z posypaniem głów popiołem – o godz. 7.00; 9.00 i o godz. 17.00.
6. Przypominamy, że w Środę Popielcową wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Jednak Kościół zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. Powstrzymajmy się też w tym świętym okresie pokuty od picia napojów alkoholowych.
7. Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu zaczniemy gromadzić się na nabożeństwach wielkopostnych:
• DROGA KRZYŻOWA – w każdy piątek o godz. 16.00 dla dzieci, dla młodzieży i dorosłych o godz. 17.00, a po niej msza św. wieczorna. Dla dzieci jak co roku będzie pamiątka udziału w Nabożeństwach Drogi Krzyżowej.
• GORZKIE ŻALE – w każdą niedzielę o godz. 17.00 z kazaniem pasyjnym, po nich msza św. już bez kazania.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tych nabożeństwach. Tradycyjnie ofiary zbierane w piątki Wielkiego Postu przeznaczamy na kwiaty do Grobu Pańskiego.
8. Rekolekcje wielkopostne będziemy przeżywać od III niedzieli Wielkiego Postu, w dniach 3 – 6 marca. Poprowadzi je o. Antoni Sowa, Oblat NMP z Siedlec.
9. Najbliższy tydzień jest Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku tydzień przebiegać będzie pod hasłem “Ojciec – świadek wiary i trzeźwości”. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak nadużycia w tym względzie przynoszą cierpienie wielu ludziom. Podejmijmy zatem tę intencję w naszych osobistych modlitwach i w postawie trzeźwości. Jak co roku, zachęcamy również do uzewnętrznienia swojego stylu życia bez alkoholu poprzez wpis do Parafialnej Księgi Trzeźwości.
10. Za tydzień po mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci pierwszokomunijnych oraz ich rodziców.
11. W niedzielę 17 lutego o godz. 16.00 w MCEW „Studnia” w Płocku, przy ul. Górnej 1a odbędzie się kolejna seria warsztatów „Nawigacja w rodzinie”. Zapraszamy małżonków i narzeczonych na wykłady o problemach życia rodzinnego w zakresie: komunikacji w rodzinie, wychowania dzieci, zagrożeń duchowych. Dodatkowe informacje na plakacie w gablocie oraz na stronie.: www.kibicujrodzinie.pl. Tam też można dokonać rejestracji.
12. Apostolat „Złota Róża” organizuje 2 marca br. pielgrzymkę na Jasną Górę w duchu wynagrodzenia za profanację obrazu Matki Bożej w Częstochowie. Wyjazd w dniu 2 marca po mszy św. o godz. 7 00. Podczas pielgrzymki odwieziemy Ryngraf Matki Bożej do Częstochowy. W programie Pielgrzymki jest nocna adoracja w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Przewidywany powrót w dniu 3 marca około godz. 9 00. Koszt wyjazdu – uzależniony od ilości uczestników wyjazdu około 45 zł. Zapisy w kancelarii lub w zakrystii.
13. Spotkanie lektorów w poniedziałek 18 lutego po mszy św. wieczorowej.
14. Przypominamy prośby o odpisanie 1% naszego podatku: na pomoc Krzysiowi, lat 13, z ul. Figielskiego, na Centrum Psychologiczno – Pastoralne Metanoia z Płocka oraz na Caritas. Dokładne informacje – na afiszach w gablocie i na stronie internetowej.
15. Przypominamy o organizowanych pielgrzymkach: do Włoch w dniach 9 – 17 września br., do Ziemi Świętej w terminie 13 – 20 października br., do Lwowa i na Kresy na początku lipca. Szczegóły na plakatach w gablocie oraz na internetowej stronie parafii.
16. Kolęda, to czas spotkania kapłana z rodziną na wspólnej modlitwie upraszającej Boże błogosławieństwo. To także chwila rozmowy – przede wszystkim duszpasterskiej. Pan Jezus mówi „kto was przyjmuje Mnie przyjmuje, kto wami gardzi Mną gardzi”. Otwarte drzwi mieszkań i domów potwierdzają naszą łączność ze Zbawicielem i Jego Kościołem. Zakończyliśmy tegoroczną wizytę kolędową. Nawiedziliśmy 2367 domów i mieszkań. Jest nas 7901 (to o 299 osób mniej niż przed rokiem). Na terenie parafii mieszka co najmniej 21 rodzin Świadków Jehowy; jedna rodzina zielonoświątkowców i dwie rodziny ewangelików. Są 4 osoby deklarujące się jako niewierzący. Wśród parafian jest 148 związków cywilnych (o 9 mniej niż przed rokiem), 65 par żyje bez żadnego związku (to 6 mniej niż w roku ubiegłym). Najstarszą parafianką jest p. Szabert Zuzanna – 98 lat. Najstarszym parafianinem – p. Józef, lat 97. Oboje z Gostynina. Nie byliśmy w 489 domach i mieszkaniach (to prawie 1/5 parafii). Spotkania były zazwyczaj miłe, życzliwe. Bardzo wielu cieszyła wizyta kapłana.
A minusy – takie same jak w roku ubiegłym… niektórzy nie modlili się wcale, niektórzy po cichu… najtrudniej było, gdy rozmawialiśmy o praktykach religijnych. Pytaliśmy nie z powodu ludzkiej ciekawości, ale by poznać potrzeby: troski i problemy – również te wynikające z naszej wiary. A tych nie brakuje: nadal rzadkie przystępowanie do sakramentów św., nadal opuszczanie niedzielnej
i świątecznej mszy św. bez ważnych powodów. Najczęściej – jeśli brak tych praktyk u rodziców – brak też i u dzieci. Wielu mówiło o tym wprost, otwarcie. Nie brakuje nieślubnych dzieci, jest nadal wiele rozwodów, jest także nadal – na szczęście – nieduża liczba dzieci nieochrzczonych, których rodzice odkładają chrzest na czas bliżej nieokreślony. Również i w tym roku bardzo niewielu interesowało się potrzebami parafii, jeśli sami nie zaczynaliśmy, to prawie nie było pytań o naszą świątynię, o podejmowane prace gospodarcze. W wielu młodych rodzinach problemem jest brak potomstwa, są choroby, zwolnienia z pracy, coraz większe bezrobocie, problemy szpitala, PKS-u oraz ELGO. Wszystkie te problemy ogarniamy modlitwą i w miarę możliwości będziemy wspierać chociażby przez działalność parafialnego Caritas. Składane ofiary podczas wizyty kolędowej będą wykorzystane na dalsze prace remontowe kościoła, plebani i kaplicy cmentarnej. Za wizytę duszpasterską i ofiary składane przez parafian składamy serdeczne Bóg zapłać.