Aktualności

XXVI rocznica powstania Radia Maryja

W sobotę 2 grudnia 2017 roku 32- osobowa grupa pielgrzymów z obydwu parafii Gostynina, ze Szczawina Kościelnego oraz z Krzywia uczestniczyła w radosnym dziękczynieniu za 26 lat istnienia Radia Maryja w Toruniu.

Z Gostynina wyjechaliśmy o godz. 7.30autokarem z panem Janem Krzywoszonkiem. Bożego błogosławieństwa na szczęśliwą i bezpieczną podróż udzielił pielgrzymom ks. proboszcz Sławomir Wiśniewski. Po przybyciu do Torunia naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy od odwiedzenia sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. To zachwycające pięknem sanktuarium jest szczególnym wotum Rodziny Radia Maryja za papieża Polaka. Niesamowitym przeżyciem dla nas było przejście obok siedzącej postaci Jana Pawła II w wiernej replice kaplicy watykańskiej, odnosiło się wrażenie że to żywa osoba. Zwiedziliśmy też Kaplicę Pamięci w której umieszczone są tysiące nazwisk Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Następnie udaliśmy się do Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu, gdzie w ciszy mogliśmy powierzyć Panu Bogu nasze intencje. Po zwiedzeniu świątyni pojechaliśmy do hali widowiskowo – sportowej przy ul. Bema, gdzie odbywały się główne uroczystości rocznicowe. Już z daleka witał nas ogromny podświetlany napis pojawiający się na budynku: „26 lat Radia Maryja. Witamy i pozdrawiamy”. Ogromna hala widowiskowo – sportowa powoli wypełniała się ludźmi przybyłymi z całego kraju i zagranicy. Na scenie odbywał się koncert w wykonaniu zespołu Lumen. O godz. 12.30 odmówiliśmy wspólnie modlitwę różańcową. Po modlitwie różańcowej obejrzeliśmy wspaniały koncert – widowisko
w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. O godz. 15.00 odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Głównym punktem rocznicowego dziękczynienia Radia Maryja była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Wiesław Mering. Wraz z nim Eucharystię celebrowało 15 biskupów, liczni kapłani przybyli z pielgrzymami oraz dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk. Kolejny już raz był z nami ks. bp Wiktor Stulpinis z Łotwy. Oprawę Mszy Świętej zapewnili muzycy i soliści Orkiestry Koncertowej Victoria z Warszawy – Rembertowa.

W wygłoszonej homilii ks. bp Wiesław Mering wskazywał na nieocenioną rolę Radia Maryja
i ludzi sumienia związanych z rozgłośnią. Podkreślał, że Radio Maryja to apostolski głos, który
w świecie zdominowanym przez środowiska libertyńsko – lewicowe uczy chrześcijańskiego życia
i żarliwego patriotyzmu. Było też wezwanie do polityków, aby w swych działaniach ponad wszelkie inne interesy przedkładali troskę o dobro wspólne, o wspólną sprawę, której na imię Polska.

Po Mszy Świętej przedstawiciele najwyższych władz państwowych i rządu RP odczytali listy gratulacyjne z okazji 26 rocznicy Radia Maryja. „To, że dzisiaj możemy prowadzić naprawę państwa, budować silną, bezpieczną, sprawiedliwą Polskę, w dużej mierze stanowi zasługę wspólnoty zgromadzonej wokół Radia Maryja” – napisał prezydent Andrzej Duda. Słowa wdzięczności wybrzmiały także w liście pani premier Beaty Szydło i w życzeniach nadesłanych przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Przez cały dzień pielgrzymi mogli na miejscu spożyć ciepły posiłek, nabyć ciekawe książki,kupić toruńskie pierniki.

Po zakończonych uroczystościach pełni radości wracaliśmy do Gostynina, śpiewem i modlitwą dziękując Panu Bogu za ten pięknie przeżyty dzień.

Organizatorem pielgrzymki było Koło Przyjaciół Radia Maryja, działające przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie.

Maria Przybysz

Dodaj komentarz