Miesięcznik Parafii

Ministranci

Lektorzy
Promyczki Miłosierdzia

Margaretki

Domowy Kościół

Ruch Światło Życie

Koło Charytatywne

Koła Różańcowe

Chór Parafialny

Wspólnota Rodzin Katolickich z Problemami Alkoholowymi

Spotkania grupy AA i Al-anon

Facebook Parafii

Transmisje z naszego Kościoła

Nowy krzyż przydrożny w Skokach

W czwartek, 7 sierpnia odbyło się w poświęcenie krzyża w Skokach. Liturgii Mszy św. w intencji mieszkańców wioski przewodniczył oraz dokonał poświęcenia krzyża ks. Proboszcz.

 

Krzyż stał od niepamiętnych czasów, postawionych przez przodków mieszkańców wioski Skoki. Niestety, „ząb czasu” – spowodował jego zniszczenie. Mieszkańcy postanowili postawić nowy krzyż, by „górował” nad wioską i przypominał jej mieszkańcom o Tym, Który „do końca ich umiłował” i oddał za nich swe życie właśnie na krzyżu. By przypominał, że mieszkańcy są ludźmi wierzącymi i swoją „obecnością” pomagał żyć wiarą na co dzień, być wiernymi Bożym przykazaniom. 

Uroczystość zgromadziła ok. 30 mieszkańców wioski. Ks. Proboszcz w homilii nawiązał do słów św. Jana Pawła II, które wypowiedział podczas Mszy św. w Zakopanem, niejako u „stóp” Giewontu, w czasie pielgrzymki do Polski w 1997 r.

“Będą patrzeć na Tego, którego przebili” – te słowa kierują nasz wzrok ku Krzyżowi świętemu, ku drzewu krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. “Nauka bowiem krzyża – jak pisze św. Paweł – która jest głupstwem dla świata, dla nas jest mocą Bożą” (por. 1 Kor 1,18). Rozumieli to dobrze mieszkańcy Podhala. I kiedy kończył się wiek XIX, a rozpoczynał współczesny, ojcowie wasi na szczycie Giewontu ustawili krzyż. Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Rzec można, iż ten jubileuszowy krzyż patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej: w kierunku Warszawy
i Gdańska”.

Parafrazując słowa Ojca św., ks. Proboszcz zachęcał, by mieszkańcy Skoków również często patrzyli na „Tego, którego przebili…” I by tak jak górale, czerpali z nauki tego krzyża.  Używając słów św. JP II zachęcał: „Umiłowani bracia i siostry, nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach,
w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujemy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności
i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz.”

I tak jak kiedyś papież podkreślał: „Ten krzyż patrzy dziś na Was i mówi waszej wiosce Sursum corda – „W górę serca!”.

Po zakończonej uroczystości odbyło się spotkanie przy herbatce, pełne radosnego dzielenia się doświadczeniem swojej wiary. 

{gallery}Skoki2014{/gallery}

Porządek Nabożeństw

MSZE ŚWIĘTE  †

Niedziela:

7.00  9.00

11.00 (dla dzieci)  12.30

17.00 (dla młodzieży)

W sezonie lipiec-sierpień msza święta z godz 17.00 przeniesiona na godz 19.00

Święta zniesione

7.00   9.00  17.00

Dni powszednie:

7.00  17.00

MSZE ŚWIĘTE NA TERENIE PARAFII

– w szpitalu w Zalesiu: poniedziałek – sobota 16.00, niedziela 10.00

– w KOZZD: sobota 9.00

– w DPS sobota 10.00

KONFESJONAŁ MŁODYCH:

w każdy czwartek od 17.30 do 19.00

Kontakt

Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego

09-500 Gostynin ul. Polna 9

tel. 24  235 76 00

W  ważnych sprawach

Tel:508 069 723

e-mail: gostynin.milosierdzie@diecezjaplocka.pl

Numer konta parafii: Bank PEKAO SA, o/ Gostynin,17 1240 3187 1111 0000 3141 2544

Archiwa